| ColorfulRainbow a întrebat:

In ultima vreme m`am pus pe slabit si am facut si mult sport.
Dar nu mai imi vine menstruatia straight face. Banuiesc ca e o dereglare hormonala dar ce sa fac?
Sfaturi va rooog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te urgent la un endocrinolog. Probabil nutritionistul pe care ti l-ai ales nu ti-a recomandat cea mai potrivita cura de slabire si nu ai mancat ceva absolut necesar, asa incat ai facut un dezechilibru hormonal. In adolescenta, acestea sunt foarte grave si pot induce menopauza precoce sau sterilitate definitiva. De aceea, curele de slabire ina dolescenta sunt interzise sau, daca sunt absolut necesare, trebuie conduse de un medic nutritionist foarte bun, cu multa atentie si cu analize repetate.

| Avon_8981 a răspuns:

Depinde,(daca nu esti activa sexual). poate ai stat pe ceva rece si ai racit sau dereglare hormonala (depinde ce varsta ai).
Oricum poti face sport in continuare pentru ca din cauza lui nu are cum sa iti intarzie menstruatia.

| Azµre a răspuns:

Renunta la regim, lipsa de vitamine si de calciu de aceea nu ti-a venit ciclul! Regimul nu se tine dupa ureche se da de medicul nutritionist. RENUTA imediat la regim, datorita regimurilor prost tinute poti ajunge si infertila de la ele + dereglari hormonale, metroragii, anemii si asa mai departe! Asculta-mi sfatul renunta la regim du-te la un medic ginecolog si la un nutritionist urgent

| Kei a răspuns:

Mie mi s-a recomandat extract din mladite de zmeur, timp de doua luni, cu toate ca l-am luat doar o luna, si totul a revenit la normal.

| EmoKiDD09 a răspuns:

Metabolismul se obisnuieste. Cand slabesti se produce o schimbare in tot corpul. Hormonii, vase de sange, celule, etc. Din cauza asta este. Stai linistita. Sau daca continua sa nu iti vina mergi la un ginecolog.