| SilentRain a întrebat:

Bună
În ultima vreme m-am simțit din ce în ce mai rău, am făcut și un set de analize
Analize au ieșit în parametrii ok, doar o anemie severa
Urmez tratamentul de ceva vreme dar ma simit la fle rău
Sunt pe aici persoane cu anemie? La ce perioada după tratament ați început sa va simiți mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Dureaza, deficientele de fier si vitamine se refac dupa luni de zile nu dupa 3 saptamani jumate.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Cam după 1 lună o să începi să te simți mai bine. Tot după 1 lună trebuie să repeți analizele să vezi dacă tratamentul a ajutat. Dacă nu, se poate da fier prin perfuzie.

| SilentRain explică (pentru StudentLaMedicina):

Au trecut 3 și jumătate, dar nu ma simit mai bine

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru SilentRain):

Ai făcut analize să vezi?

| shyde a răspuns:

Incearca te rog si tratamente naturiste, impreuna cu cele medicale. Ia-ti niste spirulina, niste magneziu, mananca spanac, kale, de astea mai neplacute dar cu continut mare de fier si tot felul de minerale. Mananca bine, bea apa, evita chipsuri sucuri, mancaruri procesate, dormi bine, fa sport, evita stresul. Cam astea se fac la anemie. Ar fi bine sa te uiti pe acele analize de sange sa vezi ce anume lipseste, ca sa te asiguri ca te axezi pe substanta corecta, altfel speculam prea mult. Pot fi vitaminele, poate fi fierul, poate fi magneziul, dar astea ce le am recomandat ajuta la toate.

| TimberWolf a răspuns (pentru shyde):

Spirulina chiar e buna, am luat si eu doar ca trebuie sa iei 3-4 pe zi dina lea de 1000.

| shyde a răspuns (pentru TimberWolf):

Eu pun praf in ceai si il beau