| Maria2341uv51 a întrebat:

Buna. In ultima vreme mă simt cam rău. Mă înțeapă in piept in partea stângă și în spate simt mâna stângă rece și am înțepături în ea. Când mă pun in pat aud un vâjâit în cap că și cum îmi aud sângele cum circula. Nu mai aud nimic, văd negru in fata ochilor, amețesc și îmi dă sângele pe nas. Rămân fără aer, adică am anxietate și tușesc. Chiar și noaptea și parcă nu pot sa îmi controlez corpul. Mâna dreaptă e calda, mâna stângă e rece și obosesc foarte repede și îmi vine să cad jos, chiar daca merg pe drum. Aveți idee ce poate fi? Și mă mai doare și capul dar puțin am un disconfort și un tremurat in corp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa vezi un medic, cat mai curand posibil.
Nimic din ce ai descris mai sus, nu-i de neglijat!
Sanatate maxima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Suferi de tulburare anxioasa, și simptomele precizate de tine sunt cauzate de anxietate. Când psihicul suferă atunci se manifesta și la nivel fizic, se numește somatizare în anxietate.
Pe de cealalta parte, anxietatea te-o afectat și la nivel neurologic, acel vajait pe care îl simți tu se numește tinitus, și da, este declanșat din cauza anxietății!

Tinitusul nu poate fi tratat, fiindcă nu e o afecțiune, ci un simptom al unei alte afecțiuni, deci la ora actuala este imposibil de tratat /vindecat.

Dar eu ți-aș sugera sa te convingi tu singura și sa vizitezi un ORELIST, ți-aș sugera sa mergi la un cabinet privat!

Am avut și eu problemele descrise de tine, îți sugerez sa vizitezi un medic psihiatru fiindcă aceasta anxietate la tine este produsa de un dezechilibru chimic al creierului, deci ai nevoie sa restabilești mediatorii chimici ai creierului cu tratament anti-anxietate, nu exista alta soluție fiindcă la tine anxietatea e o patologie în sine, nu doar niște stări emotive pe care le ai în funcție de anumite conjuncturi nefavorabile, mai exact, anxietatea ta este cronica.

Simptomele anxietatii asociate pieptului și zonei toracice:

Senzații de tremor la nivelul toracelui
Tuse, atacuri de tuse persistentă
Simptome și atacuri de astm
Dureri în piept
Senzație de presiune la nivelul pieptului (ca o greutate pe piept)
Spasme esofagiene
Insuficiență cardiacă sau atac de anxietate (atac de panică), cu ideea că faceți un infarct
Palpitații cardiace
Tresăriri dureroase ale pulsului la baza gâtului
Puls neregulat
Simțiți că trebuie să vă forțați ca să respirați
Senzație de lipsă de aer
Gândiți că este greu să respirați, vă simțiți sufocați
Căscat excesiv
Teamă că „nu pot să respir"
Rigiditatea, presiunea sau senzația de bandă strânsă în jurul coastelor
Înțepături în piept
Dureri ascuțite în piept
Simptome de anxietate asociate cu zona capului:
anxietate dureri de cap
Dureri de cap
Migrene
Senzație de „ceață pe creier"
Arsuri, mâncărimi la nivelul scalpului
Scalpul strâns
Amețeală
Senzație de „călcat în gol"
Simți că există o bandă strânsă în jurul capului, presiune
Căderea părului, calitatea părului se înrăutățește
Prezența în cap a unui bâzâit, șuierat, vibrație sau alte tipuri de sunete
Senzație de „răceală" la nivelul feței sau capului
Încordare, rigiditate sau durere la nivelul gâtului sau umărului
Tremorul capului
Amorțeală la nivelul feței sau capului
Furnicături la nivelul feței sau scalpului
Senzații de „înjunghiere" în gât, cap sau față
Senzații de „curent electric", „fulgerări" și presiuni ciudate în gât, cap sau față
Când închideți ochii, simțiți că pleacă în sus
Maxilar dureros care se simte ca o durere de dinți
Încleștarea dureroasă a articulației temporo-mandibulare
Măcinarea dinților (scrâșnit din dinți)
Senzație de „cap greu"
Senzație de presiune în cap, „urmează să explodeze"
Simțiți că există ceva blocat în ureche, că urechea este blocată, că există o pietricică în ureche și nu o puteți scoate de acolo
Sunete slabe
Reducerea auzului, frecvent sau intermitent, surditate la una sau ambele urechi
Pulsații sau sunet pulsatoriu în ureche (urechi)
Cicatrice sau mâncărime la ureche, pe care se pare că nu o poți face să dispară
Tinitus
Simptomele anxietatii care implică gura, vocea, stomacul și sistemul digestiv:
anxietate dureri de stomac
Un miros sau gust neobișnuit în gură, metalic, de amoniac sau neobișnuit
Aerofagia (înghițirea excesivă a aerului, distensia stomacului, râgâit)
Gură incandescentă, simțind că interiorul gurii arde, furnicături sau ca ace sau toate acestea împreună sau în momente diferite
Râgâit sau flatulență excesive, colon dilatat, gaze excesive în abdomen
Senzația de arsură a limbii, furnicături sau senzația de ace
Poftă constantă pentru zahăr sau dulciuri
Senzația de „nod în gât"
Constipație
Diaree
Dificultate la înghițire
Dificultatea de a vorbi, pronunțarea anumitor sunete, gura se simte ca și cum nu se mișcă corect, vorbire neclară
Gură uscată
Spasme esofagiene
Senzația că nu poți înghiți în mod corespunzător sau că este ceva prins în gât
Teama că te vei îneca, cu mestecat excesiv/mâncare mărunțită /piure
Simți că limba este umflată
Lipsa poftei de mâncare, pierderea apetitului
Lovitură în gât, ceva blocat în gât
Amesteci cuvintele când vorbești
Încordarea mușchilor gurii/gât strâns
Greață
Vărsături
Dureri abdominale
Abdomen încordat care mimează probleme severe chirugicale
Senzație de durere la nivelul stomacului
Arsuri
Încărcare electrică statică, furnicături, amorțeală, durere neobișnuită, senzație de sensibilitate la nivelul abdomenului
Tulburări digestive, gaze, balonare
Spasme dureroase la nivelul abdomenului
Convingerea că ai cancer sau alte afecțiuni severe la nivelul abdomenului
Gândul de a mânca îți face greață
Tulburări ale vorbirii (nu mai pot vorbi, voce modificată, mai groasă)
Urgența urinării, urinare frecevnta, nevoia bruscă de a merge la toaletă
Modificările vocii: răgușeală, ton neuniform, pierderea vocii, etc.
Dureri și simptome în zona genitală, cu afectarea variată a vieții sexuale
Urinare frecventă, eventual noaptea
Simptomele anxietatii care implică pielea/mișcarea:
anxietate piele
Senzație de arsuri cutanate (mâini, picioare, față, buze etc.)
Sensibilitatea pielii este modificată, simți mai puțin intens sau mai intens atingeri, rece/cald
Mâncărime, dar fără erupție cutanată
Amorțeală
Furnicături, senzație de înțepături, curent electric
Pielea este roșie fără motiv la nivelul fetei, gâtului sau alte zone
Pielea se simte rece, umedă, transpirată, uneori în exces
Probleme de piele, infecții, erupții cutanate localizate sau extinse
Mâini sau picioare reci în exces, valuri de rece urmate de valuri de transpirație
Modificări de culoare, paloare excesivă
Durere severă la nivelul pielii
Mers dificil/greoi
Senzația de nu mai putea mișca mâinile/picioarele
Senzația și convingerea că nu mai poți merge normal
Senzația că urmează o răceală, nas înfundat, ochi roșii
Senzație de corp moale, „senzație de sfârșeală"
Simptome de anxietate asociate cu ochii și vederea:
anxietate privirea
Vedere distorsionată, încețoșată
Ochii uscați, apoși sau mâncărime la acest nivel
Steluțe, flash-uri în câmpul visual
Probleme de vedere, care e diminuată/anulată (cecitate psihică)
Ochii sensibili la lumină
Pupile dilatate sau contractate
Lumini intermitente atunci când ochii sunt închiși
Percepția adâncimii este greșită
Simptomele anxietatii asociate cu mintea și gândirea:
simptomele anxietatii ganduri
Senzație de „rău" fără a putea preciza ce este acel rău
Starea modificată a realității, a conștiinței
Gânduri nebunești
Deja Vu, un sentiment de genul în care ai făcut sau ai experimentat ceva înainte
Depersonalizarea (senzația că te desparți de corp)
Derealizarea (lumea pare modificată, altfel, în ceață)
Dificultatea de concentrare, pierderea memoriei pe termen scurt
Dificultatea de a vorbi
Dificultate de gândire
Dezorientare, dificultăți de concentrare
Ușor distrat
Teamă de nebunie
Teamă de a pierde controlul
Teamă de o nenorocire iminentă, că ceva rău se va întâmpla
Sentimente de nerealitate
Sentimentul frecvent de a fi copleșit, sau că sunt prea multe de care te ocupi sau de făcut
Coșmaruri, vise rele
Obsesii legate de senzații sau de a te face bine
Gânduri rapide
Senzație de mișcare lentă
Gândirea repetitivă sau „tulburarea minții neîncetate"
Reducerea capacității de învățare pe termen scurt, dificultăți în a învăța informații noi
Pierderea memoriei pe termen scurt, „nu-mi amintesc ce am făcut câteva zile, ore sau momente în urmă"
Sentimente distruse, senzație de „suflet gol"
Gânduri „blocate/stuck": gânduri, imagini mentale, concepte, cântece sau melodii care „stau" în mintea ta și se reiau mereu și repetat
Senzația că ești „prins în mintea ta"
Anxietate de bază, reținere sau frică
Adesea simți că ai lumea pe umeri
În plus, s-ar putea să te simți, de asemenea, îngrijorat în mod compulsiv că:
Ai un atac de cord
Ai o boală gravă nedetectată
Ești pe moarte
Să nu fii nebun
Să îți pierzi controlul dintr-o dată
Să îți faci rău/să te sinucizi
Incontrolabil, te rănești pe tine sau pe altcineva
Pierderea controlului asupra gândurilor și acțiunilor
A face ceva jenant sau a face un nebun din tine
Pierzi controlul în public
Leșin în public
Nu respiri corect
Pierderea controlului asupra realității
Înecarea sau sufocarea
Să fii singur
Lista de mai sus, deși cuprinzătoare, nu este completă, fiecare om poate să aibă simptome de anxietate unice, cele de mai sus sunt cele mai frecvente.

Vizitează un medic psihiatru.

Îți doresc multă sănătate.

| Dyalema a răspuns (pentru anonim_4396):

Total de acord cu ce ai scris!

| Dyalema a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu dacă ai scris și de oboseala excesivă și de insomnii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dyalema):

Și astea sunt incluse! Oboseala excesiva se numește în termeni medical letargie. Evident acele simptome se pot datora și unor boli mult mai grave.

Oboseala excesiva poate fi cauzata și de depresie severa, boli de tiroida, boli autoimune și multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, este in mare parte din cauza schimbarii de tensiune. Asta poate fi de la o raceala mica si pe baza psihologica

| christall a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie sa-ti dea niste trimiteri.

| SkateFunk a răspuns:

Si pe mine m-a intepat mana stanga alataieri laughing :/
You need some man's milk;]
-

joke

| Cosmin38384 a răspuns (pentru SkateFunk):

Nu ești amuzant

| SkateFunk a răspuns (pentru Cosmin38384):

:{

| MuCelMic a răspuns:

Chesterr are dreptate

| Caesarleurdeni a răspuns:

Dmn, e foarte periculos ce ți se întâmplă. Trebuie neapărat să mergi la cardiolog sau la un medic ceva.
E vorba despre probleme cerebrale și sanguine, adică circulatia anormala a sangelui