| ioana222240 a întrebat:

Bună! În ultimele luni am o problemă care apare frecvent, mai precis la fiecare scaun pe care îl am. am o sângerare puternică și dureri. Am 19 ani și îmi este frică să nu am ceva pe colon sau să mi trebuiască o endoscopie. A mai trecut cineva prin asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai hemoroizi. Mergi la control medical.

| shyde a răspuns:

Centru de gastroenterologie sa iti faca ceva endoscopie.

De ce te-ai teme de endoscopie? E probabil exact ce iti trebuie. Teme-te sa nu se vada ceva rau la ea, faptul ca o faci sa fie ultima ta grija.

Daca cumva dupa ce faci ai umflaturi in jurul anusului (pur si simplu faci dus si te pipai) atunci ai hermoroizi si trebuie sa dai cu alifii si sa te odihnesti mai mult noaptea, ca astea asa se inflameaza.

Cel mai bine sa zica doctorul dar cel mai bine sa te verifice ca e foarte bine sa afli din timp.