| butterflyflyaway a întrebat:

In ultimul timp m-am ingrasat ca naiba. Am doar 1.60 si 55 kg; la 16 ani! sunt supraponderala. La fiecare pas simt cum greutate imi apasa pe picioare.Va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac...sau ce fel de dieta sa tin.va rog ajutati-ma! multumesk anticipat:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| catutza1 a răspuns:

Nu`i nimic. nu te speria, daca faci asta iti vei pierde increderea in tine si nu te vei mai simti bine nicaieri si niciodata. Deci, fii optimista, si pe langa asta fa mult sport: pe http://www.slabute.ro/cure/picioare sunt tot felul de exercitii pentru picioare, abdomen, coapse[mai vezi tu acolo]. Pe langa asta, nu manca foarte mult. http://www.divahair.ro/diete_si_slabire se gasesc mai multe diete, sfaturi si sugestii despre slabit. Spor la munca! Sa ma anunti daca ai slabit sau daca te-am ajutat! Te pup.:*

10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Si eu am 1, 60 si 56 kg. dar mie nu mi se pare ca as arata supraponderala.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
In primul rand ar trebui sa incerci sa nu mai mananci orice "junk food" tip fast food.
Trebuie sa elimini prajelile de orice tip, bauturile acidulate, sosurile. De asemenea trebuie sa faci un consult medical pentru a vedea clar care este cauza exacta pentru care iei in greutate - poate fi o defectiune a glandei tiroide.
Dimineata pe stomacul gol ar fi bine sa bei 1 pahar de cca 300 ml de suc de fructe/legume facut proaspat nu cele aflate in comert.
Nu degeaba tv-ul ne indeamna pentru a avea o sanatate buna sa facem miscare cel putin 30 min/zi. Poti iesi sa faci o plimbare de vreo 2-3 km pe jos pentur inceput si pe masura ce exerserzi maresti distanta.
Multa sanatate si Sarbatori Fericite!

| NomberOne a răspuns:

Ai o greutate buna. poate ca ar trebui sa ai 50, dar poate ai oasele mai grele decat ceilaltzi

| gyo a răspuns:

Sunt de acord cu maryus37.

nu esti supraponderala, dar daca intr-adevar vrei sa mai slabesti eu te sfatuiesc sa ai grija pentru ca esti in crestere si nu poti sa te infometezi. un slabit sanatos se face in timp, nu intr. o saptamana.

ai putea sa faci anumite exercitii pentru picioare sau abdomen sau unde simti u ca este nevoie.sunt tot felul de exercitii pe internet care nu-s grele si poti sa le faci si singura acasaa.

si ca dieta ai putea sa incerci sa nu mai mananci dupa 6-7 seara, pentru ca seara se depune cel mai mult.in caz ca ti-e foame dupa aceasta ora ai putea sa-ti faci un ceai, este foarte bun. micul dejun este cea mai importanta masa, peste el nu poti sa sari, si atunci ai voie sa mananci orice, oricum se va consuma pe parcursul zilei, si nu se va depune deloc.mananca si fructe multe.incearca sa mananci divers dar putin si des.

succes!:*:*

| Klara a răspuns:

Nu esti supraponderala...doar ca daca vrei sa slabesti, abtine-te de la anumite feluri de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice poti manca dar portii mici 100 de grame atat, mai treci si pe langa farfurie daca poti, asta la 3-4 ore, suficient, sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"greutatea imi apasa pe picioare" care greutate? alea 55 kg? Nu fiecare femeie trebuie sa fie fotomodel, fiecare om pe pamant are rolul lui; si nu trebuie sa ai vreun model de urmat in viata. Tu esti in felul tau, ceilalti total diferiti, pentru ca omul este o fiinta unica si irepetabila.
Intotdeauna sa fii increzatoare in aspectul tau fizic. Uneori frumusetea mai trebuie sa vina si din suflet.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai 1, 60 m.trebuie sa mai mananci sa ajungi la cel putin 70 kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti deloc grasa, nici macar plinuta, la inaltimea si greutatea ta esti o persoana normala, nici grasa, nici slaba, fi multumita asa cum esti, ai prefera sa arati bine si sa ai probleme de sanatate? multumeste-te asa cum esti ca nu esti deloc grasa, si ca sa te convingi intra pe: http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/greutate/

| tzanygirl a răspuns:

Sa stii ca si eu am avut la 12 ani la 1. 60 55kg dupa ce m-am ingrasat 10kg deoarece mancam fainoase si dulciuri. acum am 14 ani si la 1. 66m am 54-54. 5-55-56kg si cred ca arat bine. am urmat o dieta simpla insotita de 1/2 ora de sport.mananci cat mai putine fainoase si dulciuri. asta e tot.:* trebuie sa urmezi o dieta de 3 saptamani si -7kg. vei ajunge la 48 unde cred ca iti doresti. Trebuie doar sa dai pe google Dieta de 3 saptamani. Fa sport 1/2 ora. Succes!