| EduardTPU a întrebat:

In urma cu 2 zile am consumat o bautura alcoolica (nu mai multe sau amestecate, doar vin rosu) mai mult decat eram obisnuit. Drept consecinta am avut mai multe varsaturi `puternice`. Acum simt o durere in esofag atunci cand inghit bucati ceva mai mari de alimente, cand inspir aer mai mult (nu neaparat rece, chiar si cel cald din apartament) si cand ragai.Aceste ragaieli par a fi mai dese decat in mod normal si aduc cu ele de asemenea durere in esofag.Aceasta durere consta intr-o senzatie de presiune la nivelul esofagului, de `strangere`, si o senzatie ca `ma zgaraie`. O observatie: citricele, ciocolata imi provoaca un fel de acid pe esofag, sau nu stiu exact ce este dar in orice caz nu o senzatie foarte placuta. Vreau sa stiu care este problema care ma afecteaza, daca ma puteti ajuta. Va multumesc pentru atentia acordata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Skorpiooo a răspuns:

Asa eram si eu dupa ce am iesit din coma alcolica. O sa-ti treaca in 2 saptamani. Daca nu du-te la medic.

3 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Posibil sa ai un inceput de gastrita, du-te la medicul de familie sa iti dea o trimitere sa faci niste analize! Pana atunci incearca cu Omez sa vezi daca iti trece!

| Annelise a răspuns:

Probabil din cauza ca ai baut peste limita, bautura inca iti provoaca reactii adverse. E normal ca de la vin sa te simti asa, mai ales de la prea mult. E posibil sa fii inca in influenta alcoolului, iar daca e asa, ar trebui sa iti pui semne de intrebare, daca dupa ce ai baut nu erai aproape de coma alcoolica (crede-ma ca uneori poti ajunge la asta fara sa banuiesti. am patit cu un prieten). Mai asteapta o zi, incearca sa bei lapte ( face bine in cazul alcoolemiei ) si ceai ( bun pentru gat. S-ar putea sa fie o alcoolemie si o raceala). Daca nu iti trece pana maine, consula medicul! Multa sanatate!

| EduardTPU explică:

In sfarsit! Durerea a disparut in 4 zile, dupa ce am luat trachisept de cateva ori in fiecare zi(de 3 ori).Va multumesc pentru raspunsurile voastre!