| Alli23 a întrebat:

In urma cu 6 ani faceam foarte des atacuri de panica si nu puteam sa inghit mâncarea deloc. aveam impresia ca ma înec cu ea ..Chestia asta a durat câteva luni.dar mi-am revenit si pana toamnă trecuta nu mi s-a mai intamplat asta..am făcut analizele glandei tiroida si au ieșit perfecte.
Am zile cand inghit perfect mancarea, dar și zile groaznice in care imi e foame si nu pot sa inghit mâncarea. Parca pur si simplu imi ramane in gât și mă sperii sa nu ma înec si fac atac de panica. Parca pur si simplu nu mi se contracta mușchii gâtului cand sa inghit. Imi e teama sa inghit. Dacă ma înec si mor? Poate această problemă sa fi aparut pe baza psihică? Toamna trecuta am trecut printr-o perioadă mai depresiva..Nu am cu cine socializa. si am plâns foarte mult. apoi nu am mai putut sa inghit mâncarea deloc. Ce sa fac? La ce doctor sa merg? Imi doresc sa mananc ca un om normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate o descrii, problema este psihologica. Nu ai cum sa te ineci si sa mori, ai invatat la biologie cum se inchide glota sin timpul deglutiei. Dar in acele momente tu nu iti mai amintesti ce ai invatat, din cauza panicii si crezi absurditati. Daca vrei un argument suplimentar, mergi la un gastroenterolog care iti va conforma ca fizic esti sanatoasa. Ulterior, desigur un psiholog te va ajuta sa iti depasesti problema, doar ca ai nevoie de rabdare si cooperare.

| Alli23 explică (pentru Brigaela):

Va Multumeesc frumos. sper ca o sa trec peste asta

| Brigaela a răspuns (pentru Alli23):

O sa treci daca iti doresti si iei masuri, in loc sa te complaci in suferinta. Nu e usor, dar merita

| BuLaNNNeL a răspuns:

Pățesc la fel cand e vorba de înghițit pastile chiar si capsule. laughing Nu înghit nici de-al dracu, la fel ca tine am impresia ca-mi raman in gât. Decat sa înghit o amărâta de pastila sau chiar capsula, mai bine prefer injectiile. Sau le pisez la fel ca la copii mici, dar sunt ale dracu de scarboase, mai ales eritromicina aia.

| Elena9328 a răspuns:

Cum sa te îneci cu mâncarea?
Uită te la cei din jurul tau.
Nu moare nimeni.
Mănâncă încet și nu ți mai fă fel și fel de scenarii.
N-ai cu cine discuta?
Discuta cu mine.
Și eu sunt Intr o stare aiurea.
Dar toate trec happy

| Alli23 explică (pentru Elena9328):

Da.
Dar cand sa mananc stau încordată parca din moment in moment ma astept sa ma înec. si e oribil. Nu isi imaginează nimeni cum este..Doar cei care trec prin asta inteleg. :-(
Multumesc mult pentru raspuns

| m1dn1gh7 a răspuns:

Este in regula, sunt simptomele anxietatii. Bun venit in clanul anxiosilor! Sedere putina iti doresc.

| xSega a răspuns:

Dacă găsești ceva care să îți ocupe timpul vei scăpa de problema asta