| CristianaMaria a întrebat:

In urma unui exudat faringian mi-a iesit klebsiella si stafilococ auriu.In clinica mi s-a spus sa nu tratez, mai ales bacteriile gram negative decat daca imi provoaca ceva pentru a nu dezvolta rezistenta bacteriile fata de antibiotice degeaba.o alta mare problema in a-mi incepe tratamentul e faptul ca si bunicii mei cu care locuiesc probabil au bacteriile deoarece ei mai beau dupa mine si avem un contact destul de apropiat.ei nu cred la 80 de ani in bacterii si medici,nici nu vor sa auda, asa ca sanse sa ii conving pentru tratament nu am. daca ma tratez, imi e teama ca voi lua din nou bacteriile de la ei.nu stiu ce sa fac...va rog, ajutati-ma cu un sfat.eu as sta asa dar nu vreau sa patesc ceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AndreiWeisz a răspuns:

Nu ai ce sa patesti laughing Stafilocul auriu face parte din flora comensala, adica in mod natural il gasesti acolo. Klebsiella nu tocmai, dar nu cred ca e patogen, altfel manifestai ceva simptome.