| CristianaMaria a întrebat:

in urma unui exudat faringian mi-a iesit Klebsiella sp. in gat.bacteria se comportă bine la cefalosporine dar am spus ca nu voi incepe tratamentul cu antibiotice pana nu repet exudatul sa fiu sigura.o alta doamna doctor la care am fost pentru exudat, mi-a spus ca imi poate recolta daca vreau sa fiu sigura de diagnostic dar ea nu prescrie tratament pentru bacterii gram negative mai ales daca nu prezint simptome si starea mea generala e ok.mi-a spus ca asa vor dobandi rezistenta la antibiotice alte bacterii iar tratamentele viitoare vor fi tot mai complicate. Ideea este ca nu stiu ce e mai bine pana la urma in sensul ca daca raman cu bacteria si imi va coborî spre plamani de exemplu in viitor, vou face infectii urate si va fi mai rau.nu vad logica...adica nu da tratament pana nu am simptome grave.cand le am, nu e prea tarziu? Si in afara de antibiotice, nu ar merge alte metode naturiste sa scap de aceasta baterie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Infectia se va extinde.
Naturistele nu cred ca sunt o solutie.Pot fi folosite doar in paralel cu antibioticele.
Mergi la alt medic pentru o a doua opinie.

| CuriousStuff a răspuns:

In general bacteriile care nu dau simptome nu le poti numii infectii si deci nu se da tratament. In spital, de exemplu, iti garantez ca 80% dintr medici, asistenta, infirmiere si ce vrei tu sunt purtatori sanatosi de zeci de bacterii, printre care unele chiar foarte urate. Asta inseaman ca ar trebui sa ia toti tratament? Nu, pentru ca sistemul lor imunitar e obisnuit cu bacteriile si bacteriile nu isi fac de cap, in caz ca sistemul imunitar slabeste din oarescare motive, atunci se produce infectia si e cazul de tratament, insa pana atunci nu. In plus in functie de cum s-a facut recoltarea poate sa fie un rezultat fals, daca s-a atins cu acel tampon de limba, dinti, buze sau orice altceva in afara de faringele tau e contaminat si e foarte posibil ca acea klebsiella sa fi fost pe dintii tai sau altundeva. Poti sa repeti exudatul, dar eu nu as zice sa incepi niciun tratament inca.

Eu am facut microbiologie la facultate si la o lucrare practice ne-a pus sa ne recoltam intre noi exudat faringean, le-am pus pe lame, le-am lasat o saptamana sa creasca si la urmatorul LP am mers sa vedem ce bacterii au crescut de la fiecare, ei bine, multi nu au recoltat bine si ori nu a iesit absolut nimic, ori au iesit bacterii care nu aveau ce cauta acolo, insa am fost si cativa care am mai recoltat inainte si stiam tehnica corecta (cum se face). Eu i-am recoltat unui coleg si cand am mers am aflat ca e purtator sanatos de streptococ auriu, asa de frumos a crescut pe mediul de cultura... Insa e clar ca nu a luat si nici nu o sa ia tratament pentru asta cat timp nu are simptome. De ce sa ia, cu ce il deranjeaza? In corpul nostru sunt o gramada de bacterii care ne-ar putea face rau insa nu ne fac, ba multe dintr ele chiar ne ajuta. In intestim avem bacterii care daca ar ajunge altundeva ne-ar da cele mai urate infectii, insa acolo ajuta la digerarea mancarii si ne ajuta pe noi sa putem scoate din mancare toti nutrientii, si la fel cum astea ne ajuta, sunt unele care doar stau pe acolo si nu ne fac nici rau nici bine, de ce sa le omori? Ca sa omori si bacteriile care te ajuta si pe urma sa ai probleme? Pentru ca antibioticul nu o sa omoare exact doar bacteria pe care o vrei tu moarta, ci o sa omoare orice bacterie e sensibila la acel antibiotic, si corpul nostru nu ar rezista nici cateva zile daca nu ar avea bacterii (bune) in el.

| CristianaMaria explică (pentru CuriousStuff):

Ok...si pana la urma daca e sau nu pe dinti nu e tot aia? e tot in interior cum ar veni, tot in organism ajunge.si nu e cam periculos sa astept sa fac o infectie cine stie cat de grava la un moment dat sau alte complicatii ca dupa sa raman cu sechele?

| CuriousStuff a răspuns (pentru CristianaMaria):

Pe dinti avem toti bacterii care daca ar ajunge in plamani si am avea un sistem imunitar slab ne-ar putea omora. Nu e deloc tot aia, tocmai ce ti-am explicat mai sus ca suntem multi purtatori sanatosi de tot felul de bacterii, asta nu necesita tratament. Daca iei acum tratament e posibil sa-ti faci mai mult rau decat bine si nici sa nu scapi de bacteria aia...