| Maariiaa a întrebat:

In ziua de azi este o mare problema cu alimentatia. Eu am fost invatata sa mananc mereu sanatos. As vrea sa imi dati sugestii de meniuri gustoase si sanatoase pentru o saptamana. As vrea si site-uri, dar si din propria cultura si experienta.
Astept raspunsuri!:d
Multumesc!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nicole a răspuns:

Salut, deci poti sa-ti prepari o salata din fructe (ea fiind usoara) se prelucreaza repede in stomac, poti sa maninci la micul dejun, priz cit si la cina.
Pentru aceasta salata poti sa folosesti : kiwi, portocale, banane, cocos, ananas, cirese, visine, pere, mere, perje, poama si un pic de suc de lamie poti sa storci pentru ca merele si bananele sa nu isi piarda culoarea.
Daca doresti, aceste fructe le poti zdrobi si prin mixter. Se va primi un terci delicios.
In alte zile poti bea suc natural preparat de tine, pentru suc poti folosi fructe cit si legume.
Daca gasesc ceva recete naturalistice, te mai contactez, deocamdata gata.
Bafta, ai grija ce maninci!
Fundita?:X

1 răspuns:
| Onutsu a răspuns:

Ciao. Din propia experienta iti sugerez foarte mult salatele (de fructe, legume [morcovi!, mere, banane]), lapte, cereale cu lapte, lactate, oua fierte si chiar carne usoara. Dar iti sugerez dimineata sa mananci cereale cu lapte, dupa amiaza ceva mancare gatita (mazare, ciorbe, chiar carne usoara ) si seara pe la 5-5:45 o salata mare de fructe, iar dupa 6 seara sa numai mananci. si pe la 8 (la 8 deoarece mancare trebuie lasata circa 2 ore) sa faci niste sport (abdomene, genoflexiuni in camera). Succes.