| Aaliyahalmeea08 a întrebat:

Luând în considerare ca este abia 00:24 (când scriu aceasta intrebare)îmi cer scuze pentru ora târzie. Dar as vrea sa stiu dacă vreunul dintre voi știe ceva pastile pentru depresie.
Pana mai acum vreo lună negam când toți îmi spuneau ca nu mă simt bine,ca au senzația ca am intrat intr-o "mica" depresie, negam și spuneam continu ca sunt bine...sincer,nu știu pe cine încercam să minttonguee mine sau pe ei? Tot ce știu în momentul de fata este ca sunt și cad continu intr-o depresie ce simt ca mă stringe de gat sufocandu-ma si nedandu-mi voie sa respir și sa-mi trăiesc viața asta de rahat...
Totul a început din clasa a noua cam de la sfârșitul ei. Din probleme personala am cam renunțat sa mai merg la școală în chiar ultima luna de liceu,cu greu am reusit sa dau tezele și sa-mi revin. Atunci mi-am dat seama prima data ca ceva s-a schimbat la mine,nu mai sunt aceeași și oricât de mult îmi zâmbeam în oglinda vedem în privirea mea ca era cel mai fals zâmbet al meu.
Toată vara m-am simțit bine,înafara faptului ca pofta de mâncare mi-a scăzut drastic,aveam chef de viață, mă jucam cu sora mea,mai vorbeam cu prietenii, desenam,citeam. Ei, când mai erau ultimele doua săptămâni de vacanta a reînceput totul. Gânduri peste gânduri, pofta de mâncare nu mai exista de loc,am uitat ca am o sora,am uitat ca mai am prieteni ce mă întreabă ce fac... gândul îmi era doar la frica. Frica de a nu face aceeași greșeală pe care am făcut o la sfarsitul clasei a noua,trebuie sa specific ca eu repet aceleași greșeli într-una, poate fără sa vreau sau doar nu îmi dau seama ca le fac mereu pe aceleași. Tot ce știu e faptul ca nu îmi dau voie sa fac greșeli noi.
Când am început clasa a zece a fost din ce în ce mai rău. Semestrul unu,l-am ținut numai în chiuluri și absentam cu cate o săptămână de la școală. Când ajungem în liceu simțeam un gust amar,când vedeam toți acei copii falși și care se ascundea în spatele unor măști de răutatea și egoism,toate astea mă scârbeau....Iar pe parcurs a început sa mă scârbeasca și viața. Așa am ajuns sa îmi doresc sa mor. La fel,eu am crezut ca sunt bine,ca nu am nimic ca e doar de moment tot ce mi se întâmplă. Dar nu e așa și acum îmi dau seama ca eu sunt de mult în aceasta închisoare și oricât de mult as încerca eu sa ies nu pot de una singura. Am început sa fumez,sa beau cafea în prostie și sa îmi fac morala singura. Îmi tot repet ca nu e bine ceea ce fac și ca nu ar trebui sa mai continui. Ca viața e frumoasa așa cum a lasat o Dumnezeu și ca mereu tot răul e spre bine. Dar ca de obicei încercam doar sa mă mint așa ca odată mi-am spus adevărul în fata. Mi-am spus ca sunt o depresivă ce se taie și tot nu crede ca este o lasa, ca sunt o egoista și orice ar fi,in depresie îmi e locul. Ca trebuie sa mă chinuiesc pentru faptele ce le-am făcut și ca orice ar fi suferinta nu îmi va da pace. Merit tot ce mi se întâmplă și încă e prea puțin. Vorbeam cu mine și nu îmi dădeam seama ca lacrimile îmi curgeau pe față
Așa am ajuns la concluzia ca nu liceul, familia,prietenii sau viața m-a împins spre depresie. Singura am făcut-o. Singura mi-am pus ștreangul de gat și acum în ultimul moment as vrea sa scap. As vrea sa mă salvez de una singură. Nu am fost la psiholog fiindcă atunci când oamenii se apropie de mine eu îi rănesc, așa am făcut cu familia mea și nu vreau sa mai rănesc pe cineva. Nu sufăr din dragoste la naiba,nu știu cum sa scap de asta.
Nu îmi place sa vorbesc despre mine, de aceea nu am mai vorbit cu nimeni ceea e am scris aici. Caut doar niște pastile care m-ar putea ajuta măcar puțin. Dacă nu știți e okay...
Va mulțumesc oricum...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RadXx a răspuns:

Nu incerca sa renunți la ceea ce îți propui.Incearca să îți schimbi genul muzical in primul rand, eu ascult Dubstep/Drumstep/House/Electro etc.In legătură cu psihologul nu faci rău că te duci acolo, el este acolo să te ajute nu sa dea înapoi, dacă tu nu vei vrea sa cooperezi cu el este problema ta.Incearca să ai o gandire logică și cât de cât realista dar nu exagera.Culca-te la ore la care sa te simți bine și să fii odihnita, nu abuza că ai energie data viitoare.O cafea dar doar una pe zi nu strica.Nu incerca sa fumezi fiindca îți va schimba total comportamentul iar daca încerci sau daca vrei renunță cat mai poți.Nu bea alcool în timpul liber ci doar la petreceri sau foarte rar.Astea sunt cauze care pot duce la stări depresive.Incearca să te duci măcar odată la biserică și să stai o singura data cu răbdare și încearcă să înțelegi ce este spus acolo. Dumnezeu nu lăsa pe nimeni daca, crede in el, da macar o rugăciune pe zi și seara.Atat,încearcă să bei sucuri ne-acidulate, sucurile gen Cola care și eu consum dar rar influențează mult.Pentru pastile de depresie am ales ceva ce nu are efecte adverse sau are extrem de putin.Ia pastilele la aceeași ora, chiar daca nu ai mâncat, nu fa supradozaj și dacă îți merge bine primele săptămâni ia-le in continuare, dacă nu îți merge bine renunta, dar renunță la ele treptat, luând cate un sfert apoi câte puțin pentru a se duce efectul.Din cate am văzut nu are efect somnolent și este natural.De asemenea daca, crezi că este necesar, schimba prietenii și încearcă să realizezi ce se întâmplă ca acum.
Link pentru pastile:
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10018319
Nu exagera cu ele și fă pauza de cel puțin o luna dacă ți-au mers bine.
P.S NU SUNT RESPONSABIL PENTRU CUM VEI LUA PASTILELE.
Eu am incercat doar să îți dau ceva cat mai in regula.
Încearcă doar sa îți vezi de treaba ta și să nu bagi pe cei care ți se par cum ai menționat în seamă.
Fara a lungii conversația, o seara plăcută.

| Aaliyahalmeea08 explică (pentru RadXx):

Bună, mulţumesc de răspuns. În legătură cu genurile muzicale,am ascultat de toate, începând cu cea clasica pana la rock și jazz. Muzica nu mă ajuta, ci doar mă cufunda mai mult în gândurile mele. Ascultam rock cu volumul dat tare și cu căștile sperând sa nu-mi mai aud gândurile, dar nu a funcționat. Aveam "norocul" de a găsi doar piese cu mesaje ce pe mine mă devastau. Deci muzica nu mă ajuta de loc.
La un psiholog nu am fost și nici nu cred ca sunt pregătită să vorbesc cu cineva fata în fata despre mine. Sunt mai retrasa și nu îmi place sa răspund la întrebarea "Ce ai?" Sau la întrebări ce necesita un răspuns sincer din partea mea.
În fine, Mersi pentru link, am sa încep sa iau pastilele și sa aștept sa-și facă efectul.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Aceasta afectiune pe care ne-o descrii nu trece de la sine oricat ai incerca.
Mergi la un specialist, daca esti in Ro e bine sa cauti un psiholog care are si diploma de psihiatru sunt mai bine pregatiti, daca esti in afara e mai dificil dar cauta un psiholog.
Pastile foarte bune sunt ARKETIS dar acestea se iau cu reteta speciala si doar sub recomandarea medicului, nu de alta dar astfel de pastile te fac sa-ti revii insa luate dupa ureche te pot distruge.
Deci aduna-te si mergi la doctor, discuta despre pastilele pe care ti le-am recomandat.

| Aaliyahalmeea08 explică (pentru Simpatic):

La naiba, știu și eu ca nu trece de la sine, dar nu pot merge la psiholog. Nu pot vorbi cu acei oamenii, eu nici măcar nu îi cred oamenii în primul rand. Știu ca voi ieși din asta, și o voi face singura...Am sa mă apuc sa iau Prozac, am citit ca ajuta... Dacă treci cu vederea efectele secundare.
A mai luat cineva Prozac?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i cazul sa-ti ceri scuze pentru ora tarzie a Romaniei, ca-ti raspudem de pe alte meridiane, unde la noi este deja zi si soare, fiind la "datorie" in schimbul de noapte.

Nu am avut rabdare sa citesc tot, dar pot sa-ti recomand pentru depresie urmatoarele:
- Sumplimente cu Magneziu, Vitamina B3 si vitamina B6 - cate 1 pastial din fiecare, de 3 ori pe zi. In doar 7 zile de luat aceste vitamine, starea ta se va ameliora si in cateva luni, te evi simtii minunat.
Tratamentul se tine 3-6 luni, depinzand de cat de severa este depresia.
Vitaminele nu au efecte secundare, ca atare aceste doze mari de vitamine nu iti vor face rau, dimpotriva, vor ajuta corpul sa-si revina, deoarece este in deficit de vitamine.

Atentie: NU CUMPARA VITAMINA B complex! Desi contine toate B-urile, inclusiv B3 si B6, cantitatile sunt atat de mici acolo, ca nu au nici un efect pentru tine si starea ta. Ai nevoie de cantiati f.mari de Vitamina B3 si B6, de aceea te sfatuiesc sa cumperi separat aceste flacoane si sa iei din ele cate 1 pastila de 3 ori pe zi.

In cazuri usoare de depresie, tinctura sau extractul DE SUNATOARE de la farmaciile naturiste ori Plafar, este foarte buna, sa-ti linisteasca starea, luata cate 1 lingurita cu 100ml de apa, de 2-3 ori pe zi.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in acest moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin