| iaskalotofquestions a întrebat:

lume. Deci, joi m-am epilat pentru prima oara cu ceara pe picioare (pana atunci ma facusem cu epilatorul). In zona genunchilor, odata cu firele de par, mi s-a luat si pielea. Speram sa imi treaca, dar nu s-a intamplat asta.
Iar sambata am fost la mare. Din cauza ca sunt alba, desi nu am stat mult la soare, m-am ars imediat (era pe la amiaza). De sambata sunt rosie pe picioare (si pe piept, spate, umeri, burta etc), iar zona pe unde m-am epilat este de un roz inchis (mai inchis ca rosul arsurii). Ideea este ca picioarele mele sunt cea mai frumoasa (si singura) parte a corpului, si chiar SPER sa nu raman cu semne urate pe ele. Intrebarea este : e posibil sa imi ramana locul acela patat dupa ce trece roseata? (nu s-a facut coaja sau ceva, doar e o portiune mai inchisa la culoare - probabil din cauza soarelui - care ustura la atingere ) Si ce pot face sa previn petele? Pe moment sunt in Italia si ma duc acasa in 3 saptamani, si pana atunci trec arsurile, dar nu vreau sa astept pana atunci sa realizez ca nu pot purta un pantalon scurt sau o fusta / rochie. Ce as putea folosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Uleiul de masline este excelent in arsuri de gradul I si II.

| fuckThisLife a răspuns:

Stai lin. daca mergi la plaja in fiecare zi te asigur ca nu o sa-ti ramana urme,altfel, daca nu te duci, se va vedea urathappy

| ottovintila a răspuns:

Poti folosi un ulei calmant dupa epilat. Epilatoare cu ceara de unica folosinta sau traditionala sau epilatoare pentru epilarea definitiva acasa. Aparatura si consumabile gasesti la http://www.tpb.ro/