| Andreea0109 a întrebat:

M-am hotarat de curand sa incep sa iau anticonceptionale ( este vorba despre Stodette). Imi poate da si mie cineva pareri despre aceste anticonceptionale?
As vrea sa le iau in paralel cu Roaccutane. Pot pati ceva grav?
Astept pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Anticonceptionale (AC-urile), indiferent de marca, pot fi administrate numai pe baza prescriptiei medicului ginecolog, dupa efectuarea unor analize hormonale si de sange.Deoarece lipseste informatia necesara, multe femei isi cumpere pilulele direct din farmacie, fara reteta si/sau un consult ginecologic prealabil. Acest mod de a proceda este gresita, intrucat exista dozaje hormonale potrivite fiecarei femei in parte, iar ceea ce i se potriveste celei mai bune prietene, tie ar putea sa iti faca rau. Trebuie sa mergi la un medic ginecolog care sa-ti prescrie AC-ul adecvat/recomandat in baza unui profil hormonal, a unei analize de sange (profil de coagulare) si a unui examen mamar. Medicul va fi cel care iti va da toate eplicatiile necesare privind modul de folosire a AC-ului recomandat. Tot el este cel care iti poate confirma daca este adevarata afirmatia din prospectul produsului Roaccutane si anume ca nu au fost semnalate interactiuni cu anumite medicamente printre care se numara si anticonceptionalele administrate pe cale orala. Multa sanatate.

| neutrino a răspuns:

Anticonceptionalele se iau numai cu acordul unui medic, medic care-ti va recomanda cele mai bune anticonceptionale care se potrivesc pentru tine.

| sofisis a răspuns:

Daca aceste pastile nu le iei in urma prescriptiei unui medic si a unor analize, faci cea mai mare greseala din viata ta.
Stiu ca multa lume se joaca cu chestiile astea pentru ca "si X a luat si nu a mai patit nimic". Eu stiu cazuri de ingrasare excesiva, cazuri de pilozitate excesiva, cazuri de infertilitate pe o perioada mare de timp...sunt hormoni si te pot da rau de tot peste cap.
Si eu cand eram pustoaica am mers la un cabinet de planning si mi-au prescris dupa culoarea parului si prima menstra... dupa cateva luni de luat am inceput sa am niste dureri de sani... absolut insuportabile. Pana am descoperit ca de la AC, m-am chinuit ceva.