| Maria67coposu a întrebat:

Bună, m-am lovit la cap în colțul geamului, în stânga sus acum 5 ore. Am dat destul de tare, însă nu am avut alte simptome in afara de durerea locală. După 2 minute am început sa sângerez. Am pus o compresa rece pana am ajuns la spital, unde mi au spus ca e doar escoratie /zgârietura, și ca îmi va trece. De asemenea, sa revin la spital dacă am greață, amețeli, somnolență sau dureri insuportabile. Nu e cazul de asa ceva, însă mi-a scăzut forța musculara și simt o slăbiciune în tot corpul, care a debutat cu membrele stângi (partea lovita). Aceste simptome sunt normale sau e cazul sa-mi fac un CT, sa revin la spital, în vederea unei posibile hemoragii cerebrale? E posibil sa fie comoție cerebrala? Din câte știu simptomele trebuiau sa se fi manifestat pana acum dar nu știu ce sa fac. Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred ca e comotie cerebrala.
Ai fi avut si alte simptome.

| Violleta2022 a răspuns:

"Nu e cazul de asa ceva, însă mi-a scăzut forța musculara și simt o slăbiciune în tot corpul, care a debutat cu membrele stângi (partea lovita). "

Este doar o ipohondrie indusa la lovitura banala de la cap.
In realitate nu ti s-a intampla nimic, doar o banala zgarietura si o oboseala excesiva, de aceea te dor muschii si membrele.

Daca aveai comotie cerebrala erai deja in coma sau in pat paralizata, incapabila sa vorbesti, scrii, explici cum faci aici ori sa te misti.
Deci linistest-te ca nu ai nimic, doar o zgarietura banala, fara nici o importanta!

| ioana748 a răspuns:

Daca iti curgea sânge pe nas si aveai stari de voma, aveai de ce te ingrijora.
Posibil panica in care esti iti da aceste simptome false.
Te inteleg si daca vrei sa ti faci un CT, pana la urma il poti face ca sa te linistesti.
De obicei simptomele apar pe partea opusa.
Multa sanatate, eu cred ca esti bine.
Esti doar speriat,
Somn usor.

| Cipi1212 a răspuns:

Din câte știu hemoragiile cerebrale apar în cazurile de atac cerebral.