| anonim_4396 a întrebat:

ma poate ajuta cineva?
ex. dintr o fiola de 10 ml cu 50mg substanta trebuie sa administrez 4mg. cum pot doza intr o seringa? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Iei 1 ml din acea solutie si o diluezi cu 9 ml ser fiziologic. Astfel ai 5mg de substanta in 10 ml de ser iar din serul asta se administreaza doar 8ml ca sa fie doar 4mg din cele 5mg. Sau diluezi la inceput acel 1 ml de substanta in 4 ml de ser si din cei 5 ml obtinuti dai 4 ml.
Dilutia se face in functie de cat de "iritativa" e substanta activa.
Putem sa stim si pentru ce ai nevoie de asta?

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc,insa nu aici este problema.nu vreau o dilutie pentru testare.mai sus tu asta mi ai descris

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Vreau sa extrag 4mg rapid pentru sedare pacientintelegi in urgenta. adica dr vine si cere din fiola de 10 ml cu substanta activa 50mg... vrea doar 4 mg. asta e chichita cum aflu cati ml inseamna 4 mg?

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact cum ti-am spus, trebuie diluat (nu e dilutie pentru testare, e dilutie ca sa administrezi cat trebuie), altfel ar trebui sa tragi mai putin de 1 ml din acea solutie, si ar trebui sa fii extrem de precis cu o cantitate extrem de mica, lucru imposibil. 4 mg din substanta initiala inseamna un pic mai putin de 1 ml (pentru ca in fiecare ml de solvent exista 5 mg de substanta). Daca tu dai 1 ml de solutie cuiva, iti dai seama ca un sfert iti ramane pe ac si in seringa si un sfert probabil o sa scoti tu incercand sa aerisesti acul. Nu ai cum sa dai asa de putin.