| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva sfaturi? Deci, am o mare problema, imi intarzie menstruatia in fiecare luna cate 2 saptamani sau chiar mai mult :\. Sunt extrem de stresata din cauza asta, mereu am dureri de cap, mijloc, sani. Acum ce va cer este sa imi spuneti, daca stiti, cateva remedii naturiste (am incercat Tinctura de Zmeura, dar nimic). Beau ceaiuri (chiar daca le urasc), ieri am alergat 4 km (in speranta ca daca fac efort, cine stie), inca ceva, nu mi-am inceput viata sexuala si menstruatie am de 2 ani si ceva. Nu vreau sa iau pastile hormonale pana la 18 ani, deoarece nu vreau sa ma ingras sau sa patesc cine stie ce. Multumesc! Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Google dupa "remedii naturale menstruatie" si gasesti o multime de materiale bine scrise in romaneste. Din ideile de acolo iti alegi ceea ce ti se aplica si ce poti sa pui in practica.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Ar fi fost culmea sa vin sa scriu aici daca nu ma informam in primul rand de unde imi era mai simplu, am scris aici deoarece vreau sa vad ce remedii au functionat la o persoana cu aceeasi problema. Oricum, multumesc pentru raspuns!

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei mai multi intreaba lucruri elementare pe care le-ar putea gasi fara nici un efort.
Experienta personala nu am cum sa am, eu fiind baiat happy
Din ce am observat la prietenele mele, cele cu o constitutie mai solida, genul sportiv, aveau mult mai putine problem cu menstruatia.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Stiu ca si sportul si o alimentatie sanatoasa fac diferenta, incerc si eu sa schimb cateva lucruri. Nu stiu ce inseamna solid, eu am 1, 64 si 47 de kg laughing)).

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

1.78/58, supla, puternica, nimic in plus. CM de 30 de zile, menstruatia dura 3.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

O cunosti destul de bine laughing! Mutumesc pentru raspunsuri! :**

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand iubesti pe cineva din tot sufletul, stii multe.
Pentru putin!

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Cat de dragut, e norocoasa ca te are! happy Ar fi ciudat sa dau funda acestui raspuns? laughing

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ar fi ciudat. Da-o unui raspuns legat de intrebarea ta.
Problema este ca nu o mai am eu pe ea. Am avut doi ani si jumatate de vis, dupa care am pierdut-o intr-un accident.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Nu cred crying, cred ca am mult timp de cand nu am plans, ce poveste si ce sentimente puternice. Imi pare foarte rau!

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca nu stii nimic. Ne-a aratat o colega a mea o carte in care se afirma ca o relatie ca a noastra este una la 10 milioane. Macar am avut mintea sa apreciez din prima clipa ceea ce am primit si am stiut ce sa fac ca sa ne fie cat mai bine.

| AgentBomboana007 a răspuns:

N-are rost sa iei pastile! Si nu te stresa ca n-ai de ce.
Si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine. Am fost si la doctor. Prima data mi-a venit la 15 ani, in februarie, martie pauza, aprilie mai putin. Aveam dureri de burta si de cap am in fiecare zi. am avut pauza aproape 3 ani, timp in care nu mi-a venit deloc. Acum mi-a venit in aprilie si iar pauza. Nu ma stresez deloc. Sunt sportiva. (nici eu nu mi-am inceput viata sexuala, asa ca n-am probleme din cauza asta!) Tu sa stai calma si sa lasi sa vina de la sine! N-are rost sa iei pastile. S-ar putea sa-mi dea anticonceptionale, care s-ar putea sa-ti declanseze alte probleme. Stai linistita, ca o sa-ti vina tie intr-o zi.winking

| AgentBomboana007 a răspuns (pentru AgentBomboana007):

Scuze! S-ar putea SA-TI DEA anticonceptionale...

| mihai03081998 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa vorbesti asta cu mama ta. Ea iti poate spune. Nu trebuie sa fie rusine de ea, stie mai bine si daca ai ceva mergeti amandoua la doctor, el va va spune direct problema si ce trebuie sa faci.

| anonim_4396 explică (pentru mihai03081998):

Am fost si la doctor, dar degeaba, mi-a dat niste pastile pe care le-am luat 3 luni si nimic, nici macar atunci cand luam pastilele nu mi s-a reglat problema laughing.