| anonim_4396 a întrebat:

ma simt mereu singura, bolnavasad nu stiu ce e cu mine. mi-e frig mereu transpir mult, nu ma mai indragostesc asa cum o faceam inainte...primul baiat care-l vedeam ma indragosteam cu adevarat acum nimicsad ma simt mereu murdara...am ciclu prea mult, mananc prea mult dar nu ma ingras, nu imi vine sa fac nimic doar sa stau la pc singurastraight facestraight face ce e cu mine?crying nu stiu ce sa fac sa imi revin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lamaitzza a răspuns:

Buna, acum depinde cred ca esti "bolnava" sufleteste in primul rand. Am citit intr-o carte ca reactiile sufletesti iti ataca si corpul, adica atunci cand suferi sau ceva nu mai mananci, si simti ca nu esti in stare de nimic, desi nu asta este problema ta dar ti-am dat un exemplu.Deci nu iti face griji,nu esti singura este o stare normala oamenilor li' se intampla des asta,de exemplu si eu am perioade o data la cateva luni sau saptamani depinde nu am chef de nimic stau retrasa nu vorbesc cu prietenii, ma simt singura si plictisita de viata dar cred ca uneori avem nevoie de singuratate,insa daca vrei sa opresti asta pur si simplu discuta cu cineva,poti discuta cu un medic, un psiholog,cu mama ta, cu o prietena, si eu iti stau la dispozitie daca ai nevoie,oricum cheia problemei este comunicarea si miscarea,daca stai in pat cu o patura in brate si te gandesti cat de rau te simti crezi ca iti va trece pur si simplu trebuie sa te misti,sa iei aer si sa vorbesti cu cineva,persoana care ti-o recomand cel mai mult este mama ta happy nu trebuie sa iti fie rusine,sunt probleme pe care numai o mama le poate rezolva. Despre ciclu,nu te alarma si eu am o menstruatie foarte nasoala daca ma intelegi,sangerarile sunt foarte mari si dureaza aproape o saptamana,dar nu e nimic, asa este corpul tau, la unele fete la curge mai putin la altele mai mult, nu suntem toate la fel.Incearca sa te detasezi putin de pc, iti da dureri de cap deseori.Despre mancat, pai si ce daca mananci? este bine ca nu te ingrasi, eu cum mananc putin paine cum pun pe mine, esti norocoasa ca mananci cat iti pofteste sufletul tongue Iar cu dragostea,da-o'n colo cui ii trebuie, o sa te indragostesti cand va veni timpul, daca zici ca te indragosteai imediat,aia nu e dragoste adevarata,doar asa ai tu impresia, sa stii ca dragostea nu iti tine de foame si de sete, e mai bine cand nu esti indragostitaeu nu mai sunt de 1 an si ceva, si imi e mai bine,desigur cateodata am sentimentul pe care il ai si tu ca nu este ceva in regula cu mine,dar nu e asa,e doar ca ma plictisesc,asa ca ai rabdare timpul le va rezolva pe toate, ai o viata la dispozitie sa te indragostesti si asa mai departe, oricum iesi pe afara! Succes si sanatate iti doresc :*

1 răspuns:
| DakotaRoyse a răspuns:

Eşti doar o copilă, o adolescentă. Stai liniştită, că toţi trecem prin asta, doar se manifestă diferit la fiecare.
Stările depresive, dacă nu au o cauză clară (gen certuri în familie, probleme la şcoală, chestii grave) o să treacă şi ele. O să te trezeşti într-o zi cu chef de viaţă, o să te aranjezi frumos, îţi bagi picioarele în toate şi descoperi că-ţi place să te plimbi în soare şi-o să zburzi toată ziulica afară.
S-ar putea chiar să ai depresie de toamnă/iarnă.
În legătură cu ciclul, poate e de vină şi faptul că mânânci prea mult. Încearcă să papi mai multe fructe şi ceaiuri. Eventual du-te la medicul de familie şi cere-i un sfat înainte să fie prea târziu dacă e ceva serios.

În rest, nu mai sta la pc toată ziua şi caută o ocupaţie productivă. Citeşte, scrie, desenează, filozofează, fă ceva care îţi poate da nişte graniţe mai exacte. În adolescenţa asta suntem doar nişte umbre ale unor viitoare persoane, şi avem nevoie de ceva de care să ne agăţăm puternic. Acel ceva poate fi orice, un talent, un scop, o pasiune... un hobby happy Caută ceva-ul tău şi o să te simţi mai bine.