| akaa a întrebat:

Maine trebuie sa ma duc la medicul de familie sa`mi faca vaccinul de clasa a 8 a. Voua va facut vaccin in clasa a 8 a. Eu nu prea as vrea sa ma duc. O sa ma doara mana? laughing Va rog raspuns urgent puppy dog eyes Dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Inseamna ca ai un medic de familie cu totul special, care a primit vaccinul pentru scolari inaintea tuturor celorlalti medici de familie din Romania. Mergi fara grija sa faci vaccinul, e acelasi vaccin din clasa I, daca-ti mai amintesti de el. Nu doare spectaculos, doar ca, dupa vaccinare, vreo 3-4 zile o sa simti daca cineva te bate amical pe umar. E o durere suportabila.

E bine sa faci vaccinul, rostul lui este sa iti prelungeasca imunitatea fata de tetanos si difterie, boli care te pot omori daca nu esti vaccinat.

7 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Fi barbata, ce naiba.
O sa simti ca o ciupitura, nimic mai mult, daca esti chiar asa fricoasahee hee nu te uita la ac si gandeste-te la ce-ti place tie.
O sa treaca cat ai clipi.

| MajorAsshole a răspuns:

O sa te doara de nu o sa mai stii de tine. Dar e ok, in maxim 6 luni trece durereawinking

| xAdda a răspuns:

Si eu astazi o sa ma duc sa-mi fac vaccinul de clasa a 8 a, si sunt destul de speriata dar din cate am auzit e o durere suportabila

| Anonim0100 a răspuns:

Pai sa-o luam asa o sa te doara unpic ca na iti intra acul in mana dar durere cand intra acu dupa o sa iti simti mana amortita un timp iar dupa nu-o sa mai ai nimic! Daca vrei sa lasi funda te am pup! Mult Noroc :*

| va2311paa a răspuns:

Nu te uita cand iti baga acul si intr-un minut o sa se termine si o sa vezi ca nu sa inamplat nimic. Funda?

| ByaBianca a răspuns:

Ce puii mei minti oamenii?waiting Vrei sa ne sperii?laughing).Eu sunt a7a si urmez sa fiu a8a :O.N-am mai auzit de niciun vaccin in clasa a8a pana acum.Din ce oras esti?waiting.2 zile am tot intrebat toti cunoscutii daca e adevarat.Bine ca la noi nu exista asa ceva happy.Dar tu nai frati, parinti, bunici, verisori, prieteni sa-i intrebi daca o sa te doara? Nuuuuuu, tu trebuie neaparat sa ma sperii pe mine

| akaa explică (pentru ByaBianca):

Nu te sperii laughing)))) Vaccinu` acesta trebuie facut obligatoriu. Daca nu ti`l face la scoala, ti`l face medicul de familie. Si daca nici acesta nu ti`l face cand o sa te duci la spital si o sa-ti vada fisa necompleta o sa ti`l faaca acolo 100%.