| 22anirolF a întrebat:

Mama mea are piciorul stâng umflat de un an. Nu are dureri, nu are alte simptome, doar că e foarte umflat și se vede o mare diferență fată de celălalt picior, atât glezna, cât și gamba sunt semnificativ mai mari. Dacă apeși cu degetul, rămâne o gropiță în locul respectiv. Care ar putea fi cauzele?
https://imgur.com/wmInu2L

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Mergeti la un cardiolog. In plus, ar trebui sa faca o ecografie dopper de membru inferior

| anonimg a răspuns:

Nu stim ce are, dar trebuie neaparat sa mearga la medic; de urgenta. Risca sa ramana fara acel picior.

| alina2k18 a răspuns:

''Care ar putea fi cauzele?''
De la simplul edem pana la insuficienta venoasa cronica.
Medicul diagnosticheaza si da tratament.
Si sa renunte la ciorapeii purtati de ii lasa asemenea urme.
Ori poarta sosete din alea f scurte gen talpici sau sport de nu acopera glezna ori sosete gen dres dar LUNGI pana sub genunchi! Ori dres pe sub pantaloni/fusta/rochie.
In nici un caz sa mai poarte ce purta de o strange acolo la glezna de ii lasa urme.

| JicaContra a răspuns (pentru alina2k18):

Da, uite ca si eu am observat dar nu am fost atent
TREBUIE sa renunte la ciorapi, urmele alea denota ca sunt prea stransi, si deci SIGUR incetineste circulatia, iar asta la picioare este CRITIC, picioarele sunt cele mai prost circulate organe din corpul uman, urmate de maini
si CHIAR am auzit asta de la un doctor la care am fost cu o problema la picior

| 22anirolF explică (pentru alina2k18):

Realizez acum că era destul de târziu și am omis să întreb: cam de ce specialitate ar putea ține problema? Cam la asta m-ar referit

| JicaContra a răspuns (pentru 22anirolF):

Doctor de familie, dupa care cel mai probabil ortopedie! (ortopedia se ocupa de oase dar si de chestiile care sunt colaterale)

daca e guta sau artrita atunci un specialist in domeniu ala

| alina2k18 a răspuns (pentru 22anirolF):

Cardiovasculare cred, nu prea are treaba circulatia periferica in domeniul ortopediei. Sa o vada medicul de familie si ii da trimitere. Pana atunci sa respecte ce ti-am recomandat in raspunsul anterior.

| 22anirolF explică (pentru alina2k18):

Medicul de familie i-a spus că nu știe ce e, dar i-a recomandat Liotongel. A fost și la urgențe și medicul de gardă i-a recomandat să meargă să facă eco dopper (?) Și nu are trombi...

| alina2k18 a răspuns (pentru 22anirolF):

Pai si cum i-a iesit echografia Doppler?

| 22anirolF explică (pentru alina2k18):

Nu are trombi

| DoctorWh0 a răspuns:

1. Schimba ciorapii
2. Du-te la doctor.
"Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament."

| Clarity a răspuns:

Eu zic sa nu cauți ce cauze ar fi și sa o duci la doctor, care o sa îți spună exact ce ii in neregula. Și nu uita, păstrează distanță.

| JicaContra a răspuns (pentru Clarity):

E clar ca maica-sa nu vrea sa mearga la doctor, asa ca intreaba aici ca poate, poate

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

Sa ia dracului un loc de veci atunci si sa vorbeasca cu un popa. Bai, sunt fenomenali astia care au impresia ca intrebind pe net vor rezolva probleme de sanatate care e clar ca sunt destul de serioase...

| JicaContra a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Deh, ce pot sa spun, asta e viata, o VACA de doctor a refuzat testul covid ca doar are "numai o raceala" si apoi a bagat in carantina alti 50 de oameni, si VACA era doctor, iar amenintarea era cu moartea de plamani care e oribila

iti dai seama ca cineva cu guta, sau artrita, dar care nu doare, nu o sa isi plimbe kurul lenes la doctor... c'est la vie sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JicaContra):

Ai de ***... cum mama naibii sa refuzi testul ala? Nu e ca si cum ti-ar face colonoscopie, in puii mei!

| Clarity a răspuns (pentru JicaContra):

Cel mai bine ii sa meargă la doctor, înțeleg ca in țara mulți nu vor sa meargă la doctor dar trebuie convinși.
Nu poți sa găsești un remediu pentru ce are maică-sa nici dacă știi ce ii bai, cel mai bine ii la doctor.
Mai ales dacă piciorul ei ii așa de atata timp.
Go to the doctor.

| 22anirolF explică (pentru Clarity):

Nu stiu daca s-a inteles, sau nu stiu daca am mentionat aici sau altcuiva, poate incurc. Mama mea a fost la doctorul de familie si i-a recomandat Liotongel, dar nu a dat rezultate. A fost si la urgente, de unde a trimis-o sa faca eco Doppler si i-a iesit ca nu are trombi. A fost la doctori... Totul pare sa fie "ok", dar edemul nu se retrage.

| JicaContra a răspuns (pentru Clarity):

DA, asa e!
cel mai bine e sa mearga la doctor

| Clarity a răspuns (pentru 22anirolF):

Ii posibil ca doctori sa aibă dreptate sau sa fie inutili. Îmi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult, sper sa fie maicata okay.