| HeartBeat_5869 a întrebat:

Marți am fost la Dunăre unde desigur că m-au mușcat țânțarii. Mi-au apărut pete roșii,cele mai multe le am pe picioare, in jur de 30 că le-am numărat dar sunt foarte mari și umflate.Mai am câteva și pe mâini și pe spate,toate insoțite de mâncărime. Până acum nu mi-au trecut ci se tot inrăutățesc. Am și o mică răceală și durere de oase,spun asta ca să fie totul cât mai complex. Țin să precizez că varicelă am făcut, alergie am dar nu am mai mâncat produsele specifice deci nu cred că este vorba de o alergie. Știe cineva ce poate să fie? Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DeeaDyy a răspuns:

Poate ca ai sangele prea multe si te iubesc tantarii. Poti folosi Fenistil gel (il pui pe fiecare piscatura, dupa care il lasi sa actioneze). Pe mine m-a ajutat! Ai putea sa folosesti si un spray/crema impotriva tantatilor. Sper ca te-am ajutat! Fundita? :3

| HeartBeat_5869 explică (pentru DeeaDyy):

Cred că este și asta o variantă, mi se zice des că am piele faină, posibil ca și instectele să fie de aceeași părere, cam trag la mine din câte am observat laughing) Mulțumesc frumos, mai aștept și după voi alege răspunsul câștigător. Să ai o seară superbă!

| Bianca_Mădălina_1996 a răspuns:

Pai in primul rand nu te scărpina, deloc. Sau facut mari si s-au umflat din cauza ca te-ai scarpinat. Iti recomand sa te dai cu mixtura mentolata pe pete. Iar daca in cateva zile nu iti trece iti recomand o vizita la medicul de familie happy O zi frumoasa in continuare