| girlbrushedpink3 a întrebat:

marti am fost la doctor si mi-a spus ca am oreion, primele zile m-am simtit chiar rau, dar azi parca nu as mai avea nimic, nici gatu nu ma mai doar, mi s-a si dezumflat. Pot sa ies afara? sau sa mai stau...e foarte plictisitor acasabig grin multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| lolz1 a răspuns:

Mda, te inteleg. e plictiseala mare acasa.
Iti recomand sa mai mergi la un consult si ii spui medicului ca nu te mai doare nimic si ca ti s-a dezumflat vede el. in functie de ceea ce zice el poti sa faci, cred ca el e cel mai in masura sa-ti spuna ce sa faci in legatura cu oreonul.

| Felys a răspuns:

Oreionul trece in 2 saptamani,eu cel putin stiu ca in prima saptamana se umfla pe o parte a doua pe cealalta parte,ma rog asa a fost a mine, trebuie sa stai in casa pana nu mai doare deloc pentru ca locul este foarte sensibil si in afara faptului ca poti da aceasta boala si celor din jur, stiu ca iti poate afecta auzul, eu pentru ca am iesit mai repede din casa si am fost la scoala am imbolnavit jumatate de clasa, asa ca mai asteapta pana nu mai simti nici un fel de durere si dupa aia iesi ca sa nu faci ca mine

| veroveronica13 a răspuns:

Eu consider ca nu este indicat fiindca si eu am avut oreon si nu ai voie sa iesi afara fiindca gatul tau trebuie sa stea la caldura ca sa iti treaca

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Încă NU poţi ieşi afară deoarece eşti contagioasă ( până la 10 zile după ce ţi-au apărut simptomele de oreion ).

Pentru alte detalii vezi linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......oreion_248

Toate cele bune şi multă sănătate.