| lovegirl15 a întrebat:

membri TPU!
A facut cineva vreo albire dentara profesionala?
Vi se pare eficienta? (da, stiu, am auzit ca ar distruge smaltul dintilor).
Daca ati facut, ati fost multumiti? Cam cat a durat efectul acesteia in timp? Ati mai repetat-o si a doua oara? Daca da, dupa cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Depinde de mai multi factori. In primul rand de culoarea naturala a dintilor (daca ei sunt galbeni de la natura nu ai sa ii faci albi ca laptele), apoi tipul de albire ales. O albire cu laser sau cu lampa (care costa in jur de 900-1000 lei) are cele mai bune rezultate. O albire cu gel in gutiere (400-500 lei) nu deschide cu mai mult de 2-3 nuante.
Durata rezultatului depinde de obiceiurile tale. Daca fumezi, bei cafea, vin, mananci alimente puternic colorate si daca nu ai o igiena orala perfecta, cu siguranta culoarea obtinuta dupa albire o sa te tina foarte putin (poate chiar 2-3 luni). Deci atentie la aceste aspecte.

Altfel, trebuie sa stii ca nu in orice conditii se face albirea. Trebuie mai intai sa scapi de toate cariile si sa faci o igienizare completa (detartraj, air-flow si periaj). Daca ai coronite pe dinti e posibil sa nu iti poata face albirea. In afara de afectarea smaltului dintilor poti sa te mai astepti si la sensibilitate crescuta a dintilor la dulce, rece, cald. Aceasta sensibilitate poate fi temporara (cateva zile dupa albire) sa sa ramana chiar permanenta...

1 răspuns:
| Jessicathiemann a răspuns:

Da, este foarte buna, depinde desigur si de dentistul si clinica la care o faci. Apoi trebuie sa ii intretii bine cu uleiuri si alte substante pentru dinti ca sa isi mentina culoarea. Tine mult daca ii ingrijesti in continuare, abia dupa un an se observa o nuanta mai inchisa dar tot albi sunt.