| Sjhxjcks a întrebat:

Bună
Menstruația mi-a venit pe 27 iulie și a durat 5 zile(asa este de obicei) si astăzi mi-a venit din nou. Momentan am o scurgere ușor maronie, nu ma doare burta (la celelalte menstruații am un ușor disconfort în primele 2-3 zile și după nu mai am probleme)
Anul acesta mi-a venit la datele urmatoare:
7 ianuarie
9 februarie
15 martie
17 aprilie
22 mai
27 iunie
27 iulie(la fel ca în iunie)
12 august(azi)
Vi s-a mai întâmplat sa vina atât de repede? De la ce poate fi? Țin sa menționez ca în ultima luna nu prea am fost atenta la alimentație
Am mai mâncat dulciuri, ciocolata,
Am avut tratament ultimele 17 zile :
Am luat: RINOPANTEINA
GEL NAZAL PENTRU DESFUNDARE

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclurile precedente au fost la 33-35 de zile, doar ultimul a aparut dupa 15 zile, ceea ce este ingrijorator, fiindca nu este de bun augur sangerarea intre menstruatii, putand fi vorba de: o posibila rana pe colul uterin, chisturi ovariene, fibrom uterine sau tumori.
Iti recomand sa mergi la investigatii ginecologice.
Sanatate multa!

PS Mancatul ciocolatei sau a altor dulciuri nu pot modifica un ciclu menstrual!

| Sjhxjcks explică (pentru Violleta2022):

La partea cu ciocolata, m-am referit la faptul ca nu prea am fost atenta la alimentație. Din câte știu, și asta poate fi o cauza, însă am vrut sa pun întrebarea pentru a fi sigura

| ninuku a răspuns:

In medie, numai 10 - 15% dintre femei raporteaza ca ciclul lor dureaza exact 28 de zile. Asadar, medicii considera ca o durata normala a acestuia poate varia de la 21 pana la 35 de zile. Prima zi de sangerare este considerata prima zi a ciclului menstrual.

| AmCreierMare13 a răspuns:

Este complet normal sa ti se mai intample asta, sangele maro este de la oxidarea sangelui si nu este motiv de ingrijorare