| StiuCaPot a întrebat:

Buna!
Mi-am facut acest cont pentru ca am o nelamurire.
Am multe alunite care sunt ca niste pete.Adica nu sunt iesite in afara,sunt in piele(ca sa zic asa).
In fiecare an imi apar,chiar si iarna.
Zic ca e genetic pentru ca si mama are multe,tot asa in piele.Mie nu imi plac pentru ca eu am tenul deschis,pe cand maica-mea e mai creola.
Eu ma ard greu la soare,doar imi apar alunitele astea, dar apar chiar si cand nu sunt la soare.
Am cautat pe net si am gasit leacuri naturiste ca uleiul de ricin.Nu stiu cat de folositoare pot fi,pentru ca am vazut ca alunitele sunt cancerigene daca isi schimba forma,culoarea,etc...
La mine nu s-a intamplat asta,pur si simplu apar si atat,nu se maresc,nu se schimba.
Eu nu stiu ce sa fac,i-am spus mamei dar a zis ca asa e normal,sa nu ma tem,dar mie nu imi plac, arata destul de rau.Nimeni nu imi zice nimic, numai ca mie nu-mi convine.
Mie nu imi place pielea mea.Cred ca daca nu mi-ar mai aparea as fi multumita,dar eu vreau sa le elimin mai intai.
Daca apar altele le voi elimina si pe ele,tot asa.
Vreau doar sa stiu daca leacurile alea babesti chiar functioneaza, pentru ca ma dau cu ulei de ricin de 1 luna si ceva si nu vad diferenta.
Ma gandesc ca,poate, nu ma dau eu bine.Nu stiu ce sa zic...
Ma gandesc ca ar fi bine sa merg la un doctor pentru consult, dar apare alta problema.Eu sunt din Braila si nu stiu doctori care sa opereze, la dermatologie chiar nu stiu pe nimeni.Si daca ar fi vorba de operatie chiar nu mi-as dori sa merg in alt oras,nu imi permit momentan.
Vreau sa imi dati un sfat, ma nelinisteste gandul asta.
Dau funda.
Am uitat sa zic:am aproape 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Prima data mergi acolo la dermatolog, roaga sa-ti spuna toate optiunile in privinta tratamentului sau eventuala operatie( ma indoiesc)si apoi vezi unde te poti trata conform dorintelor tale. Bucuresti sau alt oras.

| Andeuta a răspuns:

Eu am avut aceeasi probleme dar am comandat de la teleshoping DermaSpray(100roni), Dar mai bine te-ai duce la un dermatolog