| anonimaa1 a întrebat:

Buna! Mi am facut unghiile cu gel acasa si am mancarimi in zona cuticulei, fiind in acelasi timp destul de inflamata. Nu stiu sigur daca e din cauza ca am folosit cleanser ul prea mult (am dat dupa fiecare pilire sau cand mai era praf) sau daca dezvolt o alergie la gel… ati patit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NurseNico a răspuns:

E posibil sa fi atins pielea cand pileai unghiile si ti-ai provocat o iritatie, eu in general asa patesc. Ori asta, ori se poate sa fie si de la cleanser fiindca usuca pielea. Foloseste vaselina, un ulei sau o crema fara parfum, iar daca vezi ca nu iti trece ar fi bine sa te duci la dermatolog.

1 răspuns:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Dă cu nişte cremă cu aloe vera.