| 5idkkk1234 a întrebat:

Buna! Mi-am schimbat gutiera de contenție, dar o simt foarte larga. O pot strâmta cumva sau trebuie sa o refac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O duci inapoi la dentist sa-ti faca alta, corecta, pe masura dintilor tai!

| 5idkkk1234 explică (pentru Violleta2022):

Nu exista nicio soluție pentru a o strâmta? este a 3 a deja si nu mai vreau sa mai plătesc alta

| Violleta2022 a răspuns (pentru 5idkkk1234):

Nu se poate modifica, deoarece gutierele se toarna intr-o forma cu un material specific, deci nu se poate modifica, trebuind sa se toarne o noua gutiera dupa exact forma dintoilor tai.
Nu inteleg totusi ce masuri ti-a luat dentistul daca tot iti face numai gutiere proaste?
Schimba dentisul, ori mergi inapoi si cere-i sa-ti ia masura din nou si sa-ti faca una exact pe masura dintilor tai.

Stiu asta pentru ca acum cateva luni mi-am facut eu o gutiera la dentist, unde mi-au luat masura cu ceva plastelina in gura si aia se pliaza corect pe fiecare dintiros din gura. eu am faut-o pentru a-mi face o albire acasa, deci a mea a fost gutiera din polipropilena, foarte subtire si flexibila, nu ortodontica din plastic turnat, probabil cum o ai tu, pentru indreptat dintii sau pentru a nu mai scrasnii din dinti.

| 5idkkk1234 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult!

Răspuns utilizator avertizat