| Anaanaanaanaanaana a întrebat:

Bună, mi.as dorii din tot sufletul sa găsesc aici sfaturi care ma pot ajuta..sunt gravida în a 8 săptămână, am făcut o întreruperezervare de sarcina cam acuma 7 luni, anul trecut am avut o sarcina extrauterina iar acum mi.as dori sa țin copilul dar inu primele doua săptămâni nu știam ca sunt gravida și am fost nevoita sa ma operez la fata din cauza unui os rupt, am avut o anestezie totala și 3 raze. după care am fost foarte răcită și am luat antibiotice (ospen, augumentin). Pe lângă toate astea am avut și un chist pe uter care s.a spart singur și l.am eliminat cu bine...am fost la un medic care îmi părea cam neprofesionist care mi.a spus ca nu are ce rău să aibă copilul dar mi.e greu de crezut.sad dacă cunoaște cineva cazuri de genu și mi.ar da un sfat as fi foarte fericita. Va mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Singurul in masura sa-ti dea raspunsuri certe, sigure corecte dar mai ales autorizate este medicul ginecolog, eventual un medic pediatru.In cazul in care doresti sa duci sarcina la bun sfarsit trebuie sa fii luata in evidenta si monitorizata. Multa sanatate.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sarcina ta nu este monotorizata de un ginecolog?
Tot timpul cand ai indoieli e bine sa ceri si a doua parere, chiar si a treia.
Nu te astepta la minuni pe site, mergi la medic!

| sofisis a răspuns:

Orice femeie cu o minima de constiinta care vrea sa aduca pe lume un copil se duce la GINECOLOG. El si DOAR EL iti poate spune daca in toate situatiile de mai sus sarcina prezinta sau nu risc.
Dar cate lucruri ti s-au intamplat si tie in 8 luni. De principiu in primele luni bebelusul nu e atat de afectat de ce bei, mananci, inhalezi etc. tu ca mama.
Anestezia si razele sunt cele care m-ar ingrijora pe mine. DAR repet : GINECOLOG!

| Jessica007 a răspuns:

Nu ai voie deloc sa iei antibiotice daca esti insarcinata mai ales augumentin.Trebuie sa te duci neaparat la un ginecolog sau sa faci o ecografie.Trebuie sa fii sigura ca poti pastra sarcina.Nu lasa timpul sa treaca pentru ca Doamne fereste poate ceva nu e bine si va fi prea tarziu dupa aceea mai ales daca ai mai trecut si printr-o sarcina extrauterina si ai avut si chist si pe deasupra mai esti si racita.Mai mult de atat nu am ce sa te sfatuiesc decat sa consulti medicul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Jessica007):

Cum poti afirma cu atata seninatate prostia ca este interzisa folosirea antibioticelor in perioada de sarcina? Citeste si te convinge : "Din grupa lor fac parte: penicilina G, V, Ospen, moldamin, oxacilina, precum si penicilinele cu spectru larg - ampicilina, amoxicilina, augmentin, amoxiclav, Ospamox, carbenicilinele (carbenicilina si ticarcilina) si ureidopenicilinele (azlocilina, mezlocilina, piperacilina).

Penicilinele par sa fie sigure, singurul lor inconvenient ramane riscul alergic. Pot fi utile in infectiile cu streptococice, pneumococice, gonogocice, cu bacterii anaerobe, lues, listeria, stafilococice, bacili cu gram negativi."
http://www.csid.ro/......-12934065/

| Jessica007 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Inseamna ca doctorul meu de familie este tembel.Pentru ca el mi-a spus ca nu trebuie luate antibiotice pe parcursul sarcinii, doar vitamine. Oricum, iti multumesc!