| anonim_4396 a întrebat:

Buna!happy
Mi s-au cam ingalbenit dintii, as vrea sa-i albesc la dentist. Problema e ca am doar 14 ani si am inteles ca tratamentul de albire nu e recomandat deocamdata...
Intrebarea e urmatoarea: un detartraj ar fi indicat? Adica e ok daca il fac la varsta asta? Si, daca il fac, dintii isi vor recapata culoarea lor naturala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pana sa ajungi la detartraj, incearca sa iti albesti cu bicarbonat, se aplica putin pe periuta de dinti.
Du-te la un control stomatologic pentru ati da un sfat sigur si eficient pentru albirea acestora.

| BiuL a răspuns:

Albirea chiar si cea profesionala dauneaza dintiilor, si mie mi-a zis dentistul sa nu-mi fac... ideea e ca daca te speli pe dinti de 2-3 ori pe zi cate 3 minute, si odata sau de 2 ori pe saptamana cu bicarbonat de sodiu ti se albesc ei natural. Nu consuma cafea, cola, tigari sau alte alimente puternic colorate sau consuma-le cat mai rar pentru ca pateaza dintii. In ceea ce priveste detartrajul intreba medicul stomatolog, dar nu o sa ti se albeasca dintii de la procedura aceea, eventual foarte putin.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute