| Fluture a întrebat:

Mie mi-a venit ciclul mentrual prima da nu de mult timp, iar in ultimele 3 luni nu mi-a venit din 28 in 28 de zile, ci din 42 in 42. E normal? In primele doua luni imi venea chiar mai devreme decat trebuia, apoi mi-a venit asa intarziat. De ce? funda si voturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Pana in varsta de 18-19-20 de ani, ciclul este neregulat de obicei, daca nici dupa varsta majoratului la fel este consulta medicul ginecolog. Poate sa fie o dereglare hormonala sau aparitia unor chisturi ovarieni, desi daca ai o oarecare teama poti consulta si acum medicul. Daca nu ti-ai inceput viata intima nu ai de ce sa te sperii. http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-normal_1068 - informatii le poti lua de pe acest site.

6 răspunsuri:
| bunny_6472 a răspuns:

Nu este nimic. dureaza ceva timp pana ti se regleaza ciclul, in acest timp nu va veni mereu pe aceeasi data.

| TheUnikBiby a răspuns:

E normal, stai linistita.Mai ales acum e ceva normal sa ai o menstra neregulata.S-ar putea sa mai ai si alte surprize de acest gen.Depinde acum si de organismul tau.
Oricum, dupa cum spuneam, e ceva normal.

| TheFeeye a răspuns:

Pana cand o sa ti se dezvole organismul complet nu o sa iti vina regulat, este normal, dupa 18 ( sau ceva de genul) o sa iti vina regulat. Nu te mai speria : ).

| pufoseniaRO a răspuns:

Cat esti in perioada de pubertate tot o sa ti se intample asa

| SaKuRa_4139 a răspuns:

Dureaza o perioada pana sa se regleze. Mie mi-a venit de doi ani si inca nu este regulat. Nu trebuie sa te sperii deoarece nu este ceva grav, dar daca se agraveaza ar fi bine sa te duci la un medic pentru a-ti face un control.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru inceput, orice dereglare este normala, pana la maturizarea completa a organelor genitale. Nu ai motive de ingrijorare.