| anonim_4396 a întrebat:

Neuropsihiatrul e la fel de eficient ca și un psihiatru? In ce consta consultația la un neuropsihiatru fata de cea a unui psihiatru? Eu câteodată tremur nu știi dacă e de la anxietate, m-ar putea ajuta mai mult un neuro? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Psihiatrul nu se uita si la substratul biologic ei se rezuma la psihic, la neuropsihiatrie o sa verifice daca ai ceva probleme cu nervii sau scoarta cerebrala care ar putea cauza acel tremur.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Mersi frumos dai răspunsuri foarte bune. Deci neuropsihiatrul poate afla și cauza tremurului. Și ce trebuie sa îmi facă computer tomograf sau ce? Sa verifice scoarța cerebrală?

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa decida el/ea de ce investigatii ai nevoie, asta nu stiu.

13 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tremurul poate fi de la spasmofilie. Consulta un neorolog sau neuropsihiatru. Îți face electroencefalograma.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am văzut că poate fi și de la anxietate spasmofilia... Când stau în poziții incomode incep sa tremur puțin de regulă nu am deloc probleme doar când ies afară da asta e de la anxietatea sociala. Ar putea și sedentarismul sa cauzeze tremur?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate fi si de la medicamente daca faci tratament. Citește prospectul fiecărui medicament. Si daca e de la ele spune medicului.

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Cu tremurul am mai demult probleme nu de când iau tratament, cam de când am anxietate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psihiatrul se ocupa doar de bolile psihice.
Neuropsihiatrul se ocupa de toate bolile sistemului nervos inclusiv de cele psihice. E cumva 2 in 1 happy neurolog+psihiatru.
Deci cel mai bine este sa mergi la neuropsihiatru... poate iti va recomanda sa faci un rmn sau tomografie happy.
Multa sanatate

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, trebuia demult sa merg nu știu de ce am amânat. Sper sa nu fie ceva serios și să fie de la calciu, vitamine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mergi cat mai repede posibil si sa speram ca va fi totul bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce drăguță ești happy da și eu sper. Poate reușește să mă vindece și de depresie ar fi un miracol big grin

| Dana2103 a răspuns:

Este acelasi lucru