| GothicEmoKidda a întrebat:

Buna, nu lua in seama numele meu este un cont vechi. Prima menstruatie am avut-o in 2017 sau 2018. Acesta incepuse sa se regleze, mai sărea cateodata o luna, dar de anul asta din aprilie a inceput sa imi vina odata la 2 luni, tin sa mentionez ca inainte de asta imi venea de 2 ori pe luna. Apoi, din aprilie mi-a venit in iunie, din iunie in august si din august de pe 12 nu mi-a venit pana acum. La momentul de fata am crampe, nu foarte rele dar am si secretie vaginala alba si groasa. Mai tin sa mentionez ca sunt virgina. Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CiobotaruValentin a răspuns:

Crampele menstruale au loc din cauza contracțiilor uterului, care este un mușchi. Dacă se contractă prea puternic în timpul ciclului menstrual, poate apăsa vasele de sânge din apropiere. Aceasta apasare reduce alimentarea cu oxigen a uterului si provoacă durerea și crampele.

Dismenoreea (durerea) primară înseamnă că durerile tale se datorează menstruatiei.
Durata menstruatiei se poate schimba pe parcursul vietii reproductive si asta nu inseamna neaparat ca exista o problema, dar este recomandat sa vizitati medicul pentru a verifica daca exista o afectiune asociata.

Posibile cauze ale menstruatiei neregulate:

Pubertatea,
Apropierea menopauzei,
Sarcina,
Pilule contraceptive,
Cresterea sau pierderea brusca in greutate,
Exercitiile fizice intense,
Stresul,
Sindromul ovarelor polichistice,
Probleme cu glanda tiroida
Sangerarea inainte de menarha (prima menstruatie din viata unei fete) este intotdeauna anormala. Aceasta poate fi cauzata de traume, un corp strain (cum ar fi jucarii, monezi, etc), iritarea zonei genitale (din cauza baii cu bule, sapunuri, lotiuni, sau infectie) sau probleme ale tractului urinar.
Exista episoade de sangerari neregulate in timpul primelor cateva luni dupa prima menstratie. Acest lucru se rezolva, de obicei, fara tratament, fiziologic odata cu maturizarea axului hipotalamo-hipofizo-gonadal. In cazul in care sangerarile neregulate persista sau sangerarea este abundenta, este necesara o evaluare suplimentara.

Sangerari anormale in adolescenta pot fi, de asemenea, cauzate de oricare dintre conditiile care provoaca sangerari tuturor femeile aflate in premenopauza, inclusiv: sarcina, infectii, disfunctii hormonale tiroidiene,, prolactinoame, patologie sistemica hepatica, renala.
Şi nu în ultimul rând ţine de gene familiale, de corp, de alimentaţie şi stres.
Pentru a evita suspiciunile sau alte griji îţi recomand să mergi la un doctor ginecolog, chiar dacă eşti virgină, pentru a fi tratată sau pentru a ţi recomanda un tratament medicamentos, poate fi o răceală sau aşa este constituţia ta.
O seară frumoasă!

| GothicEmoKidda explică (pentru CiobotaruValentin):

Multumesc! Am tot vrut sa merg la doctor, dar cu situatia in care ne aflam nu am cum..nu am de gand sa merg cu ceva si sa ma intorc cu altceva