| Eu_8005 a întrebat:

Nu mai inteleg nimicsad. trebuia sa-mi vina menstruatia pe 2 noiembrie si mi-a venit pe 31 octombrie prima zi a fost normal, dar a 2a zi doar niste pete, astazi in genere nimicsad. ce se intimpla?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

E doar o dereglare.Banuiesc ca inca esti la perioada adolscentei, perioada de formare. O sa dureze ceva timp pana se regleaza complet.Nu te speria ca nu e nimic in neregula.Pe mine si dupa 6 ani tot imi mai venea derglat(cateodata), dar s-a rezolvat de la sine odata cu maturizarea. A trecut ceva timp de atunci si nu m'a afectat in nici un fel(nici atunci si nici acum mai tarziu). Oricum depinde de fiecare in parte. Poate sa ti se regleze mult mai repede. Dar totusi daca vrei sa ai o siguranta poti sa te duci la un ginecolog(oricum nu e nimic ingrijorator). Pana atunci nu iti face griji. Sper ca te'am ajutat>big grin

| Vio90 a răspuns:

Nu trebuie sa intri in panica, atata timp cat stii ca nu exista motive de ingrijorare. Sunt doar niste dereglari hormonale, care in mod norma trebuiesc tratate pentru a nu duce la probleme si mai mari, gen ovare polichistice, acnee, caderea parului. Dar eu zic totusi sa astepti, mai ales ca menstruatia ta nu este una regulata ca si a mea de altfel...pentru ca si mie trebuia sa imi vina pe 23 si nu mi-a venit nici astazi, dar nu am nici un motiv de ingrijorare, stresul, perioada schimbarii anotimpurilor toate pot cauza dereglari cum zicea cineva mai sus si atata timp cat nu se prelungeste aceasta asteptare eu zic ca nu trebuie sa te stresezi si mai tare.

| Ane_1146 a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa-ti faci deloc griji. Inca nu ti s-a "regulat" menstruatia. Ori vine mai devreme, ori mai tarziu, ori deloc intr'o luna. Asa ca stai linistita!
:*