| ancaanca2344 a întrebat:

Bună. Nu știu dacă e o întrebare normală pentru voi sau dacă vi se va părea ciudată! Până la urmă nimeni nu se naște învățat ca să știe ce întrebări e corect să pui și ce nu! Unele întrebări sunt importante, însă pentru cine nu știe sau n-a trecut prin așa ceva, e normal să i se pară altcumva! Deci vă rog enorm să nu vă luați de mine sau să râdeți de mine! Suntem oameni cu toții și oricui i se poate întâmpla asta! Pentru mine e foarte important să știu răspunsul! Revenind la subiect: deci, la mine e vorba că de acolo de jos, tot îmi curge un lichid albicios care pentru mine e foarte enervant! Bine, chestia asta o pățesc de câțiva ani. Nu mă ustură sau ceva, doar că mă enervează pe mine că îmi pătează chiloții mereu, iar când e să nu port chiloți, imi pătează pantalonii! De ce nu port mereu chiloți? Da, pentru că mă simt inconfortabil in ei și nu-mi place, sunt și persoane cărora nu le place sa poarte mereu chiloți, iar eu fac parte din genul ăsta de persoane! Partea groaznică e că numai după câteva ore începe să miroasă groaznic! Urăsc! Ideea e ca nu știu cum procedeaza alte fete să nu pățească asta sau doar eu o pățesc! Nici nu știu dacă e ceva normal la mine, sincer! Fac baie zilnic, dar tot curge și miroase groaznic, cum am zis, numai după câteva ore și după ce m-am spălat!
Mă mai gândeam și la varianta asta: Oare alte fete poartă tampoane zilnic de nu se plâng de secreție din asta sau cum naiba fac? Vreau și eu să pot purta mai mult timp pantaloni și chiloți, fără să le mai schimb zilnic hainele, mă refer să le pot purta și câteva zile la rând fără să mi se mai păteze și să miroasă urât. Am văzut fete care poartă mai multe zile pantalonii fără să fie nevoite să-i schimbe zilnic deloc. Cum reușesc asta ele? Iar eu ce pot face să scap de secreție? Sincer vă zic, e enervant și mă deranjează cumplit asta... Dați-mi un răspuns, sunt confuză rău.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Secretia alba este o ciuperca vaginala si cel putin jumatate din femei o au cel putin odata in viata. Si mirosul este caracteristic ("de peste").
Tratamentul se face paralel: intravaginal si oral, iar durata este de cateva saptamani.
Mergi la medicul ginecolog sau la farmacie, pentru tratament!
In timpul tratamentului este indicat sa fie tratat si eventualul partener sexual!
Foloseste doar prosop propriu si fierbe-l dupa folosire, sa nu te re-infecteze!

| ancaanca2344 explică (pentru Bula):

Sa înțeleg că e boală? Daca nu iau tratament ce se întâmplă? Eu o am de cativa ani buni.

| Bula a răspuns (pentru ancaanca2344):

La multe femei se intalneste.
Daca n-o tratezi, atunci continua sa miroase si sa curga.

| ancaanca2344 explică (pentru Bula):

Pot păți ceva grav cu timpul dacă stau fara tratament?

| Bula a răspuns (pentru ancaanca2344):

Poate creste probabilitatea unor boli (vaginale, uter, etc.).
Nu merita sa risti.

| ancaanca2344 explică (pentru Bula):

Nu credeam că e așa grav... De asta am întrebat...

| darrio2007 a răspuns:

La romanul scris de tine iti dau un raspuns scurt.
Ai fost la medic?

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Chiloteii trebuie schimbati zilnic si purtați, in special cand ai aceasta problema.
Exista tampoane zilnice, sunt subțiri si protejează chiloțelul.
Pentru scurgerea respectiva exista solutii.
In primul rand cateva zile de apa cu bicarbonat, 1 jumatate de linguriță la un pahar apa, baut zilnic. De asemenea te speli cu apa cu bicarbonat in zona respectivă.
Si bagi niste ovule vaginale o saptamana. Tricomicon se numesc.
Curele cu apa, cu bicarbonat trebuie menținute pe tot parcursul vietii eventual. Vreo 10 zile pe luna.
Si nu uita, chilotei se schimba zilnic si tot zilnic ne spalam, altfel mirosim nasol.
De asemenea sa nu uiti de hidratare.
Toate cele bune,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Toate fetele au o secretie in special in perioada fertila (ovulatie). Totusi daca spui ca aceasta secretie miroase destul de urat e posibil sa fi deranjat PH-ul vaginului si sa fi facut asa numita "Candidoza". Recomand totusi sa mergi la un medic sa-ti spuna exact ce este. Dar daca iti este foarte rusine, poti merge linistita la farmacie sa iei 2 pastilute de Fluconazol. 1 pastila este de ajuns, dar a2a se ia preventiv ca sa nu reapară. Daca mirosul urat persista si dupa ce ai luat aceste pastile, neaparat la medic. De asemenea, nu poti purta o pereche de lenjerie mai mult de o zi. Nu este igienic. Fetele/femeile nu pot opri aceasta secretie si toate o avem. Toate ne patam din pacate big grin Unele fete folosesc mini absorbante daca au secretie in abundenta cum ar fi in perioada ovulatiei pentru ca este exagerat de multa.

| ancaanca2344 explică (pentru anonim_4396):

Ce înseamnă mai exact ovulație?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ancaanca2344):

In fiecare luna dupa menstruatie avem o perioada fertila(adica cand poti sa ramai insarcinata cu un copil) cam la o saptamana dupa ce ti se termina mentruatia/2 saptamani, incepi sa ai o secretie mai apoasa si care seamna cu albusul de la ou. Perioada asta fertila tine cam o saptamana/2 si dupa esti in perioada de dinainte de menstruatie si menstruatie.

O definitie mai medicala ar fi: ovulatia se refera la eliberarea unui ovul(ou) din ovar(ai 2 ovare si un uter). In timpul ovulatiei, foliculul ovarian(ovarul) elibereaza un ovul(ou), iar acesta poate sa fie fertilizat(contact cu sperma/creearea unei sarcini), sau nu.

Recomand sa nu te speli in interior. Doar la suprafata locului intim. PH-ul poate fi deranjat si daca te speli in interior.
Daca ai mai multe intrebari, iti raspund cu drag big grin

| ancaanca2344 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca am înțeles despre ce i vorba? Daca mai e ceva, voi întreba. Sunt mai grea de cap de fel și prin întrebări înțeleg mai bine și reușesc să mi formez o idee clară despre ce i vorbahappy
Apropo, ești baiat sau fată?