| Mikutza98 a întrebat:

O sa plec la medic sa vad daca am astm. Ce analize ma va pune sa fac? Daca o sa fac radiografia la plamini o sa se vada ca am fumat? Eu de fapt nici nu pot zice ca am fumat. Adica am tinut doar fumul in gura. Si asta a fost cam cu 1 luna in ura. Si la medic o sa ma duc pe la sfirsitul verii. Deci o sa se vada ca am *fumat*?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Pentru determinarea capacitatii pulmonare, se face spirometria ca analiza, adica te pune sa sufi intr-un fel de aparat similar cu testul alcooloscop ce se face conducatorilor auto.
Daca se constata ca ti se inregistreaza un volum de aer in plamani mai redus, este posibil sa te trimita sa faci si o radioscopie pulmonara. Daca n-ai fumat, decat ai tras fumul in gura si nu l-ai inhalat pana in plamani, nu se va vedea si oricum, nu se va vedea daca nu ai fumat o perioada lunga de timp, situatie in care, nicotina se depune si la nivelul bronhiilor, alveolelor pulmonare si plamanilor.
Din acest punct de vedere nu trebuie sa-ti faci griji, dar daca ai probleme si dificultati in respiratie, este o otrava pentru organismul tau sa fumezi pentru ca, iti va afecta respiratia.
Un gand bun si multa sanatate.

| VictorMihail1990 a răspuns:

Ai aceeași problema ca si mine, daca ai ținut fumul in gura nu se va vedea nici daca faci radiografie... Si chiar sa zicem daca ai mai fumat normal (adică sa tragi in piept ) nu se va vedea...îți trebuie ani de fumat ca sa se observe ceva..si chiar si așa daca se vede si ai părinți care fumează, nu se va lua in calcul ca ai fumat, ci ca ai respirat fumul părinților tai ..adică ai stat pe langa ei când au fumat