| anonim_4396 a întrebat:

Paste fericit!
Intrebarea mea este :
Eu si prietena mea vrem sa slabim. Si ne-am hotarat sa alergam, si as vrea sa stiu cam cat? Este mai bine daca alergam sau cu bicicleta, adica cum slabesti mai usor? Si pentru picioare[sus de genunchi] ce exerciti ar trebui sa facem?
Un program.
Multumesc
Scz cat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Patience a răspuns:

Trebuie sa alergi atat cat poti tu nu cred ca exista un program dar trebuie sa alergi in fiecarezi... orice fel de activitate te va ajuta pentru ca vei arde calorii dar pe langa sport ai nevoie de o dieta alimentara dar nu te infometa happy Incerca sa eviti cat de mult carnea rosie poti manca pui, fructe de mare, peste(fiert, grill, cuptor dar nu prajit) 2 felii de paine pe zi( din ce stiu de la surioara mea) iaurturi, fructe cat mai multe ca sa te hidratezi si pentru vitamine( fructele inainte de masa pentru ca stomacul le digera mai greu si poti avea senzatia de balonare).

Si bafta in felul asta sora mea a slabit 10 kg in 2 luni.

4 răspunsuri:
| miln a răspuns:

Pai in primul rand eu stiu ca mergi pe bicicleta nu alergi cu bicicleta fiindca nu o ti in brate, si in al doilea rand ai putea merge la o sala de forta sau la aerobic si sa ti un regim

| FrozendWindZ a răspuns:

Alergat pe jos cam vreo 2-3 KM si pentru picioare (sus de genunchi)genoflexiuni sau abdomene (dar si cu picioarele le aduci la piept) big grin Funda?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Voi învățați să mâncați și orice sport este foarte bine de urmat.
Pa, pa.

| KellyGreen a răspuns:

Buna! Eu zic ca, cu bicicleta e mai bine, adica e mai relaxant si cu bicicleta faci mai multi km decat alergand si iti garantez ca, cu bicicleta o sa slabiti, deoarece mersul pe bicicleta se incadreaza la categoria exercitiilor cardio. Uite aici si pentru picioare:

http://www.youtube.com/watch?v=REY2HPuVHis&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=HVuUM5jpVAU&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=cGzx3ymcBGo&feature=relmfu

Iti spun sa faci aceste exercitii, antrenoarea de acolo chiar stie ce face, eu am facut toate videourile de la ea, inclusiv incalzirile, brate, abdomen si am slabit 6 kg in 3 saptmani dar le faceam pe toate aproape in fiecare zi.