| Ana4754 a întrebat:

Buna! Pe 2 am avut contact sexual fara prezervativ,doar lubrifiant. Astazi,6, ma ustura tare jos si simt nevoia sa merg la baie foarte des dar nu fac nimic. Oare are vreo legatura? Ma gandesc ca poate am facut o infectie, ce imi recomandati sa fac acasa? Antibiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

E posibil să fi făcut infecție urinară. Femeile pentru că au uretra mai scurtă fac infecție mai uşor. Se poate să scapi şi dacă bei multe multe lichide, mănâncă nişte pepene roşu, bea apă, suc să faci pipi cât mai mult. Dacă nu îți trece aşa trebuie să iei antibiotic. Normal se trimite urina la analiză, dar cred că poți lua penicilină liniştită pentru că cel mai des este vorba de bacteria e. coli care este sensibilă la penicilină.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fi infectie urinara sau chiar o boala cu trasnmitere sexuala.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Mulțumesc mult pentru fundă!