| Ionescuandreea26yljbjhb a întrebat:

Buna, pe mami o doare burtica rau de 3 zile, are stări de voma si o dor si picioarele, le simte amortite.Aseară a avut si febra 37, 9 va rog imi puteti spune cum sa o ajut, la medic nu o pot duce ca nu suntem in tara, doar peste6 zile ne intoarcem ...va rog din suflet imi puteti da niste sfaturi, remedi care sa ii mai aline durerea? Va multumesc, mentionez ca are 38 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la spital sa vina o salvare, daca nu poti sa o duci la medic!
Ca salvari si medici sunt peste tot in lume!

| Ionescuandreea26yljbjhb explică (pentru Violleta2022):

Am sunat la salvare si nu ne baga nimeni in seama deoarece eu sunt minora si nici nu stiu sa vorbesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionescuandreea26yljbjhb):

Dar mama ta de ce nu vorbeste la telefon, o doare burta, dar nu si gura, nu?

| sierra1 a răspuns:

"niste sfaturi, remedi care sa ii mai aline durerea"

faceți un efort și mergeți la medic = sănătatea e mai presus de orice!

| NLS a răspuns:

Nu aveți pe nimeni din România în preajma, care sa aibă asigurare medicala acolo?
Nu pare deloc de joaca, din ce povestești.
Întrebați-l pe medicul de familie din tara macar, el ar trebui sa știe dacă e ceva cronic, și va poate indica o soluție.
La farmacie nu vei primi medicatie specializata fără rețetă, doar pastile de durere, și acelea nu ajung și nu sunt de multe ori recomandate.
Când te doare ceva, trebuie tratata cauza, nu efectul.

| WhiteLife a răspuns:

Nu poți lua un remediu dacă nu știi de ce remediu ai nevoie și pentru ce e. De-asta e nevoie de un doctor sa pună diagnostic, pentru ca după aceste simptome pot fi multe. Poți încerca să mergi la o farmacie apropiata (dacă te descurci cu limba), explici acolo, poate au mai fost cazuri și îți poate oferi ceva.

| mihaicelsfant a răspuns:

Nu e bine sa iti amorteasca picioare. sper sa fie numa o raceala
dar mai bine incearca sa ajungi la medic