| Iuliana186 a întrebat:

Peste 5 zile imi voi pune aparat dentar si vreau sa stiu in cat timp ma voi acomoda cu el si cum e viata cu respectivul aparat..la voi cum a fost? Vreau raspunsuri cat mai elaborate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lory_Flory_2001 a răspuns:

Eu am aparat dentar. Nu e incomod deloc. Dupa 2 luni il simteam ca si cum nu ar mai fi in gura.
Va trebui sa te speli pe dinti de 3 ori pe zi cu o periuta speciala care e taiata in "V" cu miscari doar de stanga-dreapta si cu o periuta interdentara care e foarte mica(cu aceasata trebuie doar o data pe zi-este foarte mica si cu ajutorul ei poti scoate mancarea care ramane pe langa brecketi). Ma spal pe dinti si o saptamana pe luna cu o pasta de dinti elmex-rosie(este ca sa nu fac carii). De doua ori pe saptama imi clatesc gura cu o apa de gura parodontax.
Nu o sa ai voie absolut de loc sa musti din alimente. Nu vei avea voie sa mananci alune, guma de mestecat, caramele si jeleuri.
Totul este usor cand te obisnuiesti.
Timpul in care trebuie sa stai cu aparatul in gura variaza intre 1 an si 3-4 ani.(eu il port 1 an si jumatate).
Toate astea sunt pentru aparatele fixe nu cele mobile. Daca am uitat sa-ti spun ceva, oricum doctorita la care mergi iti va explica absolut totul.

3 răspunsuri:
| SummerT a răspuns:

Eu m-am acomodat intr-o saptamana. saptamana in care nu am mancat mai nimic, si am avut mici iritatii pe buze din cauza lui pentru ca nu esti obisnuit cu el. Acum a trecut o luna de cand il port si am seszatia ca face parte din mine laughing
Deci nu-ti face griji te vei obisui. tot ce conteaza este sa fii impacat/a cu el.
Trebuie sa iti cumperi periute inter dentare de la magazin. Igienizarea dintilor trebuie sa dureze mai mult, vei fii nevoit dupa fiecare masa sa te speli pe dinti. o data la o lluna vei merge la consultatie unde iti va mai strange elastecele la el si vei simti o presiune pe ei in perioada aia.
Eu am avut si dureri destul de mari. dar merita cand ma gandesc ca voi avea un zambet normal

| Lory_Flory_2001 a răspuns:

Stai sa vezi cum e cand mai trece o luna. Va fi si mai ok. Il am de jumatate de an si stiu cum e.

| Lory_Flory_2001 a răspuns:

Si in plus, acea durere o simti cam 2-3 zile dupa ce iti pune aparatul. Si nu e insuportabila.