| antonela99 a întrebat:

Peste doua saptamani ma voi duce la un control oftalmologic pentru ca este posibil sa am miopie. Cine are miopie si a facut acest control sa imi spuna si mie in ce consta controlul respectiv si cam la ce pret ajung ochelarii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SpeedTeK a răspuns:

Pai, iti v-a da o placuta/carticica cu niste chestii 3D, si v-a trebui sa le recunosti, desi prima data te vei speria, dar iti vei da seama, apoi epica placuta cu litere, dupa te v-a duce la un aparat, iti masoara nu stiu ce pe acolo(nu stiu exact, stiu ca mi-a zis sa ma uit in acel tub prima data cu un ochi, apoi cu celalalt, e ca la un binoclu, si in tub e o steluta luminoasa), te duce inapoi la placuta, iti pune niste ochelari ciudati, iti acopera un ochi si tot pune lentile sa vada cu ce iti e mai bine si la fel si la celalalt ochi, apoi masoare distanta dintre cele 2 pupile. Ochelarii pe mine m-au costat 285lei, avand o rama foarte scumpa, conteaza de rama foarte mult, 300 nu pot depasi! Sau mai ai o varianta, o stiu de la un coleg mai bou desi nu cred, "cica" lentilele de contact cu 50 lei, dar mi se pare prea ieftin.

| antonela99 explică (pentru SpeedTeK):

Aha. Eu am o prietena care are miopie si a data pe ochelari 900 lei.