| Cro1997 a întrebat:

Bună. Poate a mai întâmpinat cineva această problemă. De 1 an de zile mă doare în partea stângă și dreaptă, am fost la diferiți doctori, am făcut și RMN și tot nu mi-au găsit nimic. Durerea se lasă și în picioare, până la degete cu senzația de furnicături.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună.
Am intrebat botul pentru tine si spune :
Neuropatia periferică: Aceasta implică deteriorarea nervilor din afara creierului și măduvei spinării, adesea afectând picioarele. Simptomele includ furnicături, amorțeală și dureri1.
Sciatica: Este cauzată de iritarea sau compresia nervului sciatic, care se extinde de la partea inferioară a spatelui până în picioare. Simptomele includ durere, furnicături și amorțeală de-a lungul traseului nervului1.
Fibromialgia: O afecțiune cronică caracterizată prin dureri musculoscheletale generale, oboseală și sensibilitate în anumite puncte ale corpului. Furnicăturile în picioare pot fi un simptom comun1.
Deficiențe de vitamine: Carențele de vitamine, în special B12, B6 și E, pot provoca furnicături și amorțeală2.
Compresia unui nerv: Aceasta se poate produce atunci când țesuturile din jur presează asupra unui nerv, cauzând durere și furnicături2.
Este important să continui să colaborezi cu medicii tăi pentru a identifica cauza exactă și a găsi un tratament adecvat. Poate fi util să consulți un neurolog sau un specialist în durere cronică. De asemenea, menținerea unui jurnal al simptomelor și al activităților zilnice poate oferi indicii suplimentare pentru diagnostic.

| Robert2526 a răspuns:

Ai fost si la neurologie?

| alina2k18 a răspuns:

Ai fost si la neurologie?
Nu ti-au dat nici o MEDICATIE?
Sunt pastile care calmeaza durerile si furnicaturile.

| StudentLaMedicina a răspuns:

E foarte posibil să fie lipsa de vit. b12. Trebuie să îți faci şi analizele de sânge complete şi eventual să vezi un neurolog.