| EmptyMind a întrebat:

Buna. Port ochelari de la varsta de 5 ani. Acum am 16 ani. Intr-o zi mi-a venit ideea "Ce-ar fi daca n-as mai purta ochelari?" si de atunci am inceput sa ma documentez in privinta unor anumite exercitii pentru imbunatatirea vederii, insa am anumite dubii. Am vazut ca si Yoga recomanda cateva exercitii si astazi am descoperit ca exista chiar si 'terpaia vederii' mot a mot. Credeti ca ma pot ajuta? Aveti sa-mi recomandati altceva?

Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeorgiV a răspuns:

Salut! Este foarte interesant, știi? Și eu am ochelari de când mă știu, și mi-a fost recomandat să fac operație cu laser. la 14 ani am încercat, însă am avut ceva complicații pe fundul de ochi și nu s-a mai meritat să fac, deci am lăsat-o pe după 18 ani. Acum am 22 de ani, și încă nu mi-am făcut operație. Mi-a fost frică, cred... So, la 21 de ani și ceva se face că dau peste un fel de meditație și terapie numit prananadi (un sistem vechi de peste 5.000 de ani, adus din Tibet). M-am apucat, și acum sunt la gradul 2. Sincer, nu mi-au trecut problemele peste noapte, dar mă simt foarte bine, și vreau să continui (stiu că la grade mai mari poți face și operații energetice, inclusiv pentru miopie, sau alte boli). Personal te-aș sfătui să încerci și să vezi dacă îți place (în contextul în care vrei tu să te vindeci), sau să apelezi la un maestru, care te-ar putea vindeca el (nu costă nimic). Uite linkul: http://www.prananadi.ro/, pentru detalii și informații.
Ce mai știu legat de vindecarea vederii, e că sunt ceva cărți în domeniu, inclusiv online, dar și în librării, și probabil că mai există și ceva programe.
Sper să te ajute informațiile date, și baftă!:)

7 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Am auzit si eu de astfel de exercitii dar cum lucrez in domeniul medical imi e greu sa cred ca pot fi adevarate happyTousi nici rau nu cred ca fac.
Daca te-ai plictisit de ochelari poti incerca lentilele de contact.Sunt usor de intretinut si nu sunt atat de scumpe pe cat se crede.

| emy a răspuns:

Nu stiu.Eu una nu as face asta, nu m-as baza pe asa ceva. Apai no...fiecare,cum considera. Oricum, sincer iti doresc multa, multa bafta in tot ceea ce vrei sa faci! Toate cele bune!

| Epurean a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu cineva care a facut asa ceva, exista sigur terapii pentru asta.Pana atunci daca nu vrei ochelari pune-ti lentile

| shtephan a răspuns:

Si eu port ochelari de pe la 4 ani, iar acum vreau sa incerc si eu terapia asta prin exercitii. Poate te ajuta site'ul( sunt foarte buni specialistii)

http://www.faraochelari.ro

Numai bine.

| EmptyMind explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile happy

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns:

Arunca o privire pe acest site pentru a afla mai multe despre imbunatatirea vederii: http://vedereperfecta.com