| Denisacffhhhg a întrebat:

Buna, pot folosi vitamina c, acid azelaic și niacinamide in rutina mea de dimineață? Tin sa menționez ca acid azelaic și vitamina c le folosesc înainte sa îmi iau niacinamide și merg bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca ti-au fost recomandate de un medic da este bine sa le iei.
Banuiesc ca te ajuta la acnee sau ceva afectiune a pielii.
Acolo unde nu esti sigura citeste prospectul (gasesti si online prospecte!) daca una dintre substante are pe o alta ca interdictie, daca nu scrie in prospect poti intreba oricand un farmacist.
Pana la intrebarea farmacistului poti aplica regula de minim 2 ore intre administrarea medicamentelor.
De exemplu daca am de luat un anti-inflamator intr-o zi si tot in aceeasi zi o pastila de habar nu am ce, las intre ele o distanta de cel putin 2-3 ore, 2-3 ore de la administrarea pastilei x fata de pastila y!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu lua medicamente fara avizul medicului, el iti va da reteta, daca nu ai o reteta si o recomandare medicala nu este bine sa iei asa de capul tau nimic, ca orice medicament are reactii adverse care iti pot face mai mult rau decat bine.Mergi la medicul de familie si intreaba l pe el.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti citi astfel de articole dar cel mai intelept ar fi sa intrebi un farmacist sau chiar direct medicul dermatolog:

https://life.ro/ingrediente-cosmetice-pe-care-nu-trebuie-sa-le-combini/

https://www.sole.ro/......a-impreuna