| Amely21 a întrebat:

Bună! Prietenul meu a dat ieri cu o soluție, cred că era clor, anti-mucegai, prin cameră. A ținut și geamul deschis, și nu a stat doar în cameră, dar dimineața s-a trezit și l-a ușurat în gât și ochii foarte tare. O fi de la clor? Și ce e de facut? Il poate afecta ca a stat acolo cu mirosul de clor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia aerisit 1-2 ore dupa ce a dat cu antimucegai. Dar nu inteleg la ce te referi ca l-a usurat in gat.

| WhiteLife a răspuns (pentru darrio2007):

Cred că a vrut să spună că l-a usturat in gat.

| WhiteLife a răspuns:

Trebuie aerisit foarte bine după ce folosești soluția, data viitoare sa citească instrucțiunile înainte să se apuce de treabă. Este cu siguranță de la ingrediente. Sa stea cat mai mult posibil într-un spațiu bine aerisit (la aer sau macar in alta camera, iar acolo sa lase geamul deschis toată ziua), sa se spele cu foarte mta apa, eventual daca poate spala ochii cu ser fiziologic. In rest, sa se odihnească și îi va trece în câteva zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acea substanță trebuia lăsată sa acționeze apoi trebuia șters, clătit după, vaporii de clor au ramas, și au iritat mucoasele. Va fi bine, sa șteargă acolo și sa aeriseasca câteva ore, chiar dacă e frig. Sănătate!

| Dddonkey a răspuns:

Bineinteles ca te pot afecta, de asta sunt numite produse care contin chimicale. Trebuie sa se asigure ca mirosul dispare din camera, foloseste niste servetele parfumate daca nu ai altceva sa stegi si sa indepartezi mirosul. Si afectiunile ar trebui sa dispara cu timpul, hidrateaza te si stai la soare (daca poti:d).