| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu de ani buni si-a facut grupa sanguina si rh-ul si am aflat ca are rh negativ. Eu mi-am facut mai demult grupa si mi-a iesit AB4 (fara rh), iar in primul an de facultate, cand am vrut sa donez mi s-a zis ca e gresita, ca am OI cu rh negativ (analiza a fost si repetata).
Parintii mei au B3 si AB4, deci dupa calculul ala cu genele, eu nu as avea cum sa am OI. Este posibil sa fie gresit si rh-ul?
Care sunt riscurile unei sarcini intre ambii parinti negativi sau tatal negativ si mama pozitiv? Am citit articole, dar multe se contrazic zicand ca si la ambii negativ, dupa primul copil apar probleme. Sau multe femei s-au plans ca au avut multe avorturi desi nu e o problema teoretic.
Va rog sa raspundeti doar daca stiti sau din experienta, nu va dati cu parerea altfel!
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama nu poate secreta anticorpi fata de ceva ce nu exista (copil cu Rh- mostenit de la tata). Rh-ul e o proteina pe suprafata hematiei, cine are e + cine nu e -
Daca copilul are, deci e +, atunci sangele mamei va secreta anticorpi impotriva antigenului pe care-l are copilul, si apar probleme.
In cadrul transfuziilor= daca donatorul e +, deci hematiile lui au antigenul Rh, atunci primitorul va fabrica anticorpi impotriva hematiilor primite, si e bai!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul apare doar daca mama are Rh negativ si tatal pozitiv. Totusi, repeta-ti analizele. E chiar imposibil sa ai grupa O1, avand un parinte cu AB4.

| pepe a răspuns:

Aici găseşti câteva informaţii utile http://www.copilul.ro/......a2218.html

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E posibil sa fie gresit si rh-ul, dar totusi, nu te baza foarte mult pe asta. Totusi, daca ai rh negativ, pericolul e mare atat pentru mama cat si pentru copil, se poate sfarsi in cel mai rau caz cu deces, fie mama fie copilul, in cazuri foarte rare, ambii. Totusi, riscul de deces apare in ultimele luni de sarcina. Asta e tot ce stiu, si pot spune, dar numai un doctor poate confirma sau nu, dupa numeroase baterii de analize si teste. Succes si sper sa fi printre norocoase.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca mama are Rh-ul pozitiv e ok, nu conteaza ca al tatalui e negativ.Probleme apar cand femeia e negativa iar barbatul pozitiv.
Stiu, nu-mi dau cu parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acuma voi contraziceti tot ce am citit mai devreme. Cei negativi pot dona la toti, dar pot primi doar de la negativi, nu?
Deci daca tatal este negativ si mama pozitiva, iar copilul ia rhul tatalui (negativ), in burtica mamei nu este hranit cu sange pozitiv? Deci nu il respinge? Pe cand daca copilul ar fi pozitiv, iar mama negativa, nu ar fi nicio problema de incompatibilitate...
Oof, nu inteleg nimic. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.cdt-babes.ro/articole/rh_negativ_grupe_sanguine.php
Uite. mai citeste si aici, poate ti se pare mai clar.