| AnneM123 a întrebat:

Buna, probele de urina si coprocultura trebuie duse la laborator fix in ziua aia? Adica imediat dupa ce sunt facute? Sau le strang pe toate si ma duc dupa o perioada cu toate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In dimineata in care le-ai recoltat, fara sa mananci. Dupa recoltare, daca nu trebuie sa dai si proba de sange, poti manca. Recolatarea se face in recipienti sterili procurati de la o farmacie, nu in orice va.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe ce lume traiesti, atunci după ce faci le duci la laborator.

| Catrice a răspuns:

Vezi ca după 12 ore da cu eroare.

| alina2k18 a răspuns:

laughing
Evident ca dupa ce le... faci le duci cat mai repede la laborator.
Deci in ziua aia le duci la laborator la maxim 2 ore dupa ce le-ai colectatwinking

| WhiteLife a răspuns:

Cat mai repede, maxim in 1-2h (de-asta laboratoarele sunt si deschise dimineata si doar pana intr-o anumita ora se primesc). Daca nu le duci imediat, rezultatele vor fi irelevante, pentru ca se dezvolta o multime de culturi de bacterii. Cand mergi la laborator sa te interesezi, intreaba detalii (desi ar trebui sa-ti spuna ei si sa iti dea si recipiente). Nu uita sa nu mananci inainte si ai grija sa le recoltezi corect.

https://www.synevo.ro/ghid/ghid-recoltare-sumar-de-urina-si-urocultura/

http://www.synlab.ro/......rocultura/

| oz_1736 a răspuns:

Nu in ziua aia, ci imediat dupa recoltare

| Stropdeploaie a răspuns:

Salut! Nu neaparat!

| Justme79 a răspuns:

Da in ziua aceea trebuie numai târziu.