| anonim_4396 a întrebat:

Buna :-s sunt destul de rusinata de problema medicala pe care o am... deci:
Am fost timp de 4 saptamani la bunica mea, la tara. Zilele astea a fost foarte cald asa ca am mers cu cativa prieteni la un rau din apropiere. Atunci s.a intamplat cum s.a infamplat, am intrat in contact cu paduchii :-s nu stiu ce sa fac sa scap de ei, si e destul de jenant, ca in acest secol sa ai paduchi, dar I.am luat de ala unul dintre prieteni... Cum sa scap de ei? Daca se poate, ceva natural, iar apoi, solutii farmaceutice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Biiancaaaa a răspuns:

Heiii, stai linistita, nu este ceva anormal pentru zilele de azi!
Du-te la o farmacie si cere un sampon Paranix, sau un spray Paranix si un pieptene anti-paduchi. Pe cutiile lor vor scrie foarte explicit cum sa le utilizezi. Nu iti fie jena sa ceri, in sezonul cald sunt foarte multe persoane cu paduchi.
Daca nu iti convin samponul si spray-ul, incearca tehnica aceea cu gaz amestecat cu otet si sare. (poti cauta pe internet).
Pieptenele anti-paduchi(sau de os)este necesar deoarece dintii lui sunt apropiati si iti garanteaza scaparea atat de paduchi, cat si de lindeni(ouale paduchilor). Dezinfecteaza-l cu niste spirt dupa fiecare utilizare!
Este foarte important sa speli toate lenjeriile, hainele cu care ai fost imbracata de curand, sa aspiri peste tot! Paduchii pot rezista si pe materiale textile sau mobila. Introdu toate pincurile, clamele pe care le-ai folosit in ultima vreme in spirt sau in apa fiarta pentru a putea fi sigura ca nu au ramas lindeni agatati de ele. Fa la fel si cu periile de par!
Deasemenea, asigura-te ca musafirii astia nepoftiti nu i-au luat in primire si pe cei din familia ta.
Multa bafta si renunta la aceasta jena pe care toti o avem in situatii de genul, caci nu esti nici prima, nici ultima cu paduchi! :*
P.S.: Se spune ca paduchii trag la parul curat...laughing
* Daca nu reusesti da-mi un mesaj pe privat!*

9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Crema cu permetrin 1% reprezinta o prima alegere in tratamentul pediculozei datorita faptului ca este sigura si eficacitatea acesteia continua, omorand insectele si ouale lor si dupa ce crema a fost indepartata. Acest produs este disponibil fara prescriptie medicala.
http://www.i-medic.ro/boli/pediculoza-sau-paduchi

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
foloseste gaz cu sare, stai acoperita cu un batic, apoi trebuie sa te curete mama ta, altfel nu vei scapa in veci, trebuie spalata/oparita toata lenjeria, paturile etc, apoi vezi sa nu aiba si restul familiei, degeaba te cureti tu, daca restul au, si piaptana-te cu acel pieptan des (de os)de la tigani... fara ajutorul cuiva nu scapi.
O seara bunahappy

| sparky34 a răspuns:

Spala-te pe cap cu otet si vei scapa de ei.

| LadyMelian a răspuns:

Nu ai de ce sa te rusinezi.Multa lume pateste asta vara.
Incearca sampon antipaduchi Paranix, il gasesti la farmacie.Sau samponul antiparazitar Dr Soleil.Sau daca vrei ceva si mai natural incearca (tot samponul) de la Foltene pharma pe care il gasesti la plafar.

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| Maravilla a răspuns:

Nu inteleg de ce e facut asa mare tam tam cu paduchii/puricii. daca ai sau ai avut vreodata paduchi/purici toti se mira si se uita la tine de parca ai fi ultimul om... Pana la urma paduchii ii iei asa cum iei si puricii. paduchii ii iei de la unu nespalat sau care a luat de la unu nespalat si puricii ii poti lua pana si daca te joci 5 min cu un catel. Eu am avut cand eram mic, am luat de la un coleg si a trebuit sa ma tund chel... incearca niste solutii/sampoane

| Skipper09 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa te dai pe cap cu sampon anti paduchi. Funda?

| SpartaGirl a răspuns:

Eu nu am avut, dar am avut o cunostinta care a scapat de ei cu ajutorul gazului. Exista sampoane speciale daca crezi ca cea cu gazul este mai "primitiva", insa gazul este cel mai eficient. Oricum, cel mai bine este sa intrebi un specialist despre un produs potrivit si sa-l incerci. Ultima varianta ar fi sa te tunzi, insa nu cred ca-ti surade ideea :-).