| pinkpinkbutterfly a întrebat:

Se poate sa ma ajutati si pe mine? Am incaltat ieri o pereche de sandale noi care mi-au facut o batatura destu de maricica, care ma ustura foarte tare si nu ma mai pot incalta in nimic.Nu am nicio crema petru bataturi si nici nu pot sa imi procur una.Voi ce sfaturi imi dati? Sa o sparg si sa scot toata apa din eu? ma va ustura mai tare daca fac asta? sau sa o las sa se vindece singura? si cat timp va dura pana se va vindeca sa ma pot incalta in ceva? Multumesc anticipat!+fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexMsA a răspuns:

Dezinfecteaza un ac cu spirt si inteapa putin sa scoti apa din ea. Ustura putin... Daca nu ai crema cicatrizanta, de galbenele sau solutie de propolis poti pune doar spirt... Se vindeca mult mai repede decat daca o lasi asa. Si nici nu mai doare asa tare happy

| pinkpinkbutterfly explică (pentru AlexMsA):

Multumesc foarte mult! Am facut asa cum ai zis tu, nu m-a usturat deloc, si chiar pot spune ca mi-a trecut dupa o jumatete de ora nu am mai simtit nimic chair si daca apasam pe ea.>big grin

4 răspunsuri:
| Pearl01 a răspuns:

Buna! Nu prea iti recomand sa ti-o spargi singura, ca s-ar putea sa te usture si sa te doara mai tare...Dar de ce nu ai cum sa-ti procuri ceva pentru bataturi? Cere bani cuiva, ca doar nu-ti place sa stai asa. Sunt atatea chestii la farmacie leocoplaste speciale, creme, spray-uri etc care vor face sa se sparga singura si asa nu mai ai nimic, pui leocoplast si gata! Asa ca du-te la farmacie spune-i farmacistei care e problema, poti sa-i spui ca nu ai foarte multi bani si sa-ti dea ceva mai ieftin. Altadata cand mai incalti pantoni, sandale etc i-ati la tine leocoplasturi, cand simti ca te jeneaza iti pui si nu se mai face basica.

| pinkpinkbutterfly explică (pentru Pearl01):

Stiu si eu foarte bine ca la farmacie gasesc ce imi trebuie si de regura aveam, dar acum s-a intamplat sa uit nu mi-am putut imagina ca o sa fac o basik.Si nu este vb de bani ci ca nu am de unde sa iau, sunt in vacanta la o cabana pe munte, primul sat unde asi putea gasi o farmacie este f departe asi face o jumatate de zi sa ajung, si doar nu sunt nebuna sa stau o zi pe drum sa imi iau crema petru batai.Mersi oricum.

| tp a răspuns:

Las-o sa se vindece, nu o sparge sa nu faci o infectie si intre timp pune un leucoplast.