| r0b3rt1braila a întrebat:

Bună seara,a făcut careva o gastro endoscopie, e adevărat cu nu poți conduce mașina după această operațiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat, este interzis sa sofezi dupa o asemenea interventie, fiindca ti se fac somnifere si calmante care iti 'amortesc" mintea si simturile.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Uite care este problema medicală cu orice fel de anestezie locală sau generală! Una locală, îi dispare efectul total în 24 de ore, adică perioada în care substanța dispare din corp total. La anestezia generală perioada se poate dubla, chiar tripla, datorită faptului că se folosește un anestezic mai puternic.
Problema cu condusul stă în felul următor!
Dacă, vei conduce în intervalurile scrise de mine, dacă cumva te oprește poliția, riști să ți se ia carnetul de conducere, căci la teste poți să ai pozitiv la drog.
Deci, un sfat amical, este măcar 2-3 zile să nu conduci, căci inclusiv reflexele de conducere au de suferit!
Sănătate!

| Korkodeln a răspuns:

Numai daca ai avut anestezie generala (ai fost complet adormit in timpul endoscopiei). Medicul iti va spune cat ai interdictie in functie de anestezicul folosit.

| r0b3rt1braila explică (pentru Korkodeln):

Deci daca mă amorțește cu spray pot conduce?

| Korkodeln a răspuns (pentru r0b3rt1braila):

Da, aproape sigur, daca e anestezie locala de suprafata, dar sa stii ca nu se face anestezie generala de placere, endoscopia e o chestie foarte intruziva.