| Ciovy a întrebat:

Bună seara. A folosit cineva pilula de a doua zi *ellaone*? Ce părere aveți despre pilula de a doua zi *ellaone*? Cât la % își face efectul? Mulțumesc pentru răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

EllaOane este o pilula avortiva, o "bomba hormonala" care "explodeza" un ovul fecundat, care si face ravagii in sistemul hormonal al femeii fiind atat de puternica.

Este extrem de periculoasa si are foarte multe efecte secundare pe termen lung 6-12 luni, cand modifica ovulatia si ciclurile menstruale ale femeii.

Nu este recomandata sa fie luata decat 1 singura data in viata femeii, deoarece mai multe "bombe hormonale" de acest fel, pot dclansa tumori si cancere in corpul femeii.

In ce priveste eficacitatea pastilei, are doar 94% eficacitate in prima ore cand este luata imediat dupa sex, dupa care scade procentajul la fiecare ora, ajungand la 30% dupa 24 de ore si total inutila dupa 40 de ore.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti recomand cu tarie folosirea PREZERVATIVULUI la toate partidele sexuale, fiindca nu are efecte secundare, nu musca, nu doare, costa 2 lei bucata si functioneaza intotdeauna, protejandu-te atat de sarcini nedorite, cat si de boli cu transmitere sexuala.

| Corina64 a răspuns:

Da, eu am luat-o cred ca acum 4 ani cam asa, pot spune ca și-a facut efectul și nu am avut nici efecte secundare. Doar încearcă să o iei cat de repede se poate după contactul sexual pentru a fi eficientă și nu lăsa să treacă prea mult timp.

| Ciovy explică (pentru Corina64):

Am luat pastila după 9 ore.

| Ciovy explică (pentru Ciovy):

Dumneavoastră după câte ore ați luat pilula?

| Corina64 a răspuns (pentru Ciovy):

În decurs de 2-3 ore, nu mai țin minte exact. Este bine cum ai procedat, nu ar trebui să existe nicio îndoială. Ca să fi liniștită recomand un test de sarcină peste 3 săptămâni

| Ciovy explică (pentru Corina64):

După socoteala mea ar trebui sa vina menstruația pe 02.07. 2024, actul sexual a fost pe 26.06. 2024 și pastilă am luat-o pe 27.06. 2024 la 09:15

| Corina64 a răspuns (pentru Ciovy):

E destul de devreme să tragi concluzia unei sarcini. Nu ți face griji pentru ca ai administrat pastila corect, mai mult ești aproape de menstruație când sunt șanse puține să rămâi însărcinată. Ceva simptome premenstruale ai?

| Ciovy explică (pentru Corina64):

În general nu prea am semne de premenstruale. Am înțeles ca după ce iei pilula se modifica data menstruatiei. Vine mai devreme sau mai târzii.

| Corina64 a răspuns (pentru Ciovy):

Posibil să se modifice, în funcție de fiecare persoană efectele pot să difere. Momentan îți recomand să nu ți faci griji, poate își va face apariția și menstruația.

| Ciovy explică (pentru Corina64):

Și în concluzie ce oral are pilula de a doua zii? Și cât la suta are eficienta? După ce iei pilula exista vreun simtom ca își face efectul?

| Corina64 a răspuns (pentru Ciovy):

Este eficientă 99%, de obicei nu există simptome dar poți avea durere de cap, stări de vomă, le găsești pe prospect scrise. Nu îți indică simptomele ca își face pastila efectul.

| Ciovy explică (pentru Corina64):

Dacă iei pastile/ă de răceală își mai face efectul pilula de a doua zii

| Corina64 a răspuns (pentru Ciovy):

Încearcă să citești prospectul sau întreabă la farmacie, fiecare pastilă este diferită.