| Mamaligoi a întrebat:

Acum doua zile (cam dupa-masa) am mancat cam jumatate de saorma. M-am oprit la intampinarea unor zgarciuri... Pe urma, catre seara, am mai mancat o salata. A doua zi m-a cam "haituit" o durere de burta, iar catre seara am avut febra. Am luat niste aspirina erfervescenta (daca asa se numeste), am baut un ceai si m-am culcat. In ziua respectiva n-am mancat decat doua sendvisuri si niste feliute de paine cu unt. Cand m-am trezit, parea sa fie OK, dar dupa niste chiftelute si un pahar de bere... Oricum, astazi m-am simtit mai bine, dar vad ca dupa ce mananc, iar incepe sa ma doara stomacul. La momentul actual beau un ceai de tei cu menta. Farmacista a spus ca este o indigestie. Imi puteti da niste sfaturi? Ce-ar trebui sa fac ca sa-mi treaca?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Captoresque a răspuns:

Da, mai mult ca sigur că este o indigestie.
Ia niște NoSpa, îl găsești la farmacie fără prescripție medicală.

Și evită pe viitor mâncărurile consistente ca shaorma, că sigur de la aia ți s-a făcut rău.

Dacă tot te mai doare stomacul, ia niște ranitidină, s-ar putea să ai o hipersecreție temporară de histamină și să-ți fi crescut aciditatea gastrică, care să-ți cauzeze durerea de burtă. La fel, o iei de la farmacie fără prescripție medicală. Totuși să fii prudent/ă cu ranitidina, că în mod normal se dă pentru gastrită și ulcer (eu o iau pentru ulcer), și se produce o inhibare a receptorilor histaminergici, aspect care poate determina aclorhidrie. Ia-o doar dacă te doare stomacul foarte rău, nu fă abuz de ea.

Sper să te fi ajutat.

3 răspunsuri:
| ShadeAdda a răspuns:

Buna! Bea ceai si bucati mici de paine prajita. Astea ajuta in caz de foame. Deocamdata respecta ce ti-a recomandat farmacista si... ca sfat: nu mai manca vreodata shaorma. E normal sa te tina destul de multisor starea de durere de stomac daca shaorma era stricata, deoarece la cate ingrediente are in ea...

| AnonimulRo a răspuns:

Mananca si tu mai sanatos pentru organismul tau. Niste legume sau fructe, paine si alti carbohidrati sa mananci mai putin, si carne sa manci mai rar si nu mult. Nu manca toate prostiile sau sa bei sticle intregi de bere sau altele. Mai ales daca bei bere cu alcool, mai renunta la ea ca nu e bun pentru stomac.
Te salut!
In special, viziteaza si medicul sa iti mai spuna ce ar trebui sa mai faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Posibil o indigestie.
Covrigi, banane, branza de vaca, supa, orez.
Te pup!